„I-am spus: 'Ai noroc că nu sunt în fața ta, că altfel...'” Jucătorul care l-a înfuriat pe Didier Deschamps

Didier Deschamps Franta Jules Kounde CM 2022
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Luni 05 Decembrie 2022, 08:31
Data actualizarii: Luni 05 Decembrie 2022, 08:33

Franța a câștigat fără probleme meciul cu Polonia din optimile de finală ale Campionatului Mondial, scor 3-1.

Campioana mondială en-titre s-a calificat în sferturile de finală fără mari probleme, impunându-se în fața naționalei lui Robert Lewandowski (34 ani). Olivier Giroud și Kylian Mbappe de două ori au fost marcatorii Franței în duelul de duminică seară, însă a existat un alt fotbalist francez care a atras atenția.

Jules Kounde (24 ani), fundașul Barcelonei, a fost surprins în timp ce alerga cu două lanțuri de aur în jurul gâtului, în timpul meciului. Oficialii partidei au remarcat abia după 40 de minute de joc accesoriile jucătorului și au oprit meciul pentru ca acesta să își dea lanțurile jos.

Didier Deschamps, furios de neglijența lui Jules Kounde

Selecționerul Franței nu a fost deloc fericit cu gestul jucătorului său și a ținut să vorbească despre asta la conferința de presă. Didier Deschamps nu a fost încântat de fotbalist.

„Nu are niciun drept. Nu știu ce are la gât, știu că Jules este puțin superstițios, îl poartă și la antrenamente. Nu știu însemnătatea lui. Chiar i-am spus: 'Ai noroc că nu sunt în fața ta, că altfel...'

Arbitrul ne-a avertizat când s-a oprit meciul,  jucătorilor nu li se permite să poate brățări sau lănțicuri. Nu vor juca cu un ceas sau cu ochelari de soare, nu e permis. Jules Kounde nu trebuia să facă asta...credeam că îl va scoate, dar aparent nu a făcut-o. E vina noastră”, a spus Deschamps la conferință conform RMC Sport

Reacția lui Jules Kounde după ce a fost 'prins' de arbitru

Fotbalistul Barcelonei a oferit și o reacție pe subiect, dezvăluind că a uitat că jucătorii nu au voie să aibă accesorii pe teren în timpul partidelor.

„Am uitat că nu e permis să purtăm lanțuri în timpul meciurilor. Nu se va mai întâmpla”, a declarat fundașul.