Sergio Aguero îl apără pe unul dintre cei mai criticați jucători ai Argentinei: „Îmi amintesc de mine!”

Sergio Aguero Argentina Lautaro Martinez CM 2022
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 04 Decembrie 2022, 19:53
Data actualizarii: Duminica 04 Decembrie 2022, 19:59

Argentina a câștigat meciul cu Australia din optimile de finală ale Campionatului Mondial, scor 2-1.

Naționala Argentinei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar, acolo unde va juca împotriva Olandei. Golurile naționalei albiceleste au fost marcate de Leo Messi și Julian Alvarez, însă jucătorii lui Scaloni mai puteau înscrie prin Lautaro Martinez (25 ani), care a avut mari ratări în a doua repriză.

Atacantul lui Inter a fost dur criticat pentru prestațiile pe care le-a avut în acest turneu, însă fostul jucător al naționalei, Sergio Aguero, care se află în Qatar pentru a susține Argentina, retras în urma unor probleme la inimă, a sărit în apărarea lui Martinez.

Sergio Aguero se identifică în Lautaro Martinez

Fostul atacant al lui Manchester City, ultima dată la FC Barcelona, a vorbit despre fotbalistul lui Inter, apărându-l după ce și-a pierdut postul de titular în echipa lui Lionel Scaloni. Sergio 'Kun' Aguero a declarat că se vede pe el în Lautaro Martinez, pentru că și el a avut perioade în care a trecut prin astfel de momente.

„Pentru mine, Lautaro va fi cheie în acest Mondial. Mă face să îmi amintesc de mine. Mie mi s-a întâmplat la Jocurile Olimpice. Nu reușeam să înscriu, nu îmi ieșea nimic. Și în semifinala cu Brazilia am înscris două. Din nimic...Ca atacant cu cât te gândești mai mult să înscrii, cu atât mai rău este. Este experiența mea: eu, când deveneam obsedat era un dezastru.

Dacă joacă și se gândește că nu va marca el, atunci o va face altul. Să își scoată asta din minte. Îl asigur că din nimic va ajunge mingea la el și trebuie doar să o împingă. Joacă bine”, a declarat Sergio Aguero conform TyC Sports

Lautaro Martinez a fost titular și integralist în meciul cu Arabia Saudită, scor 1-2, apoi a jucat 62 de minute cu Mexic, scor 2-0, fără însă să se remarce. În duelul cu Polonia, 2-0, atacantul a prins 12 minute pe final, iar cu Australia 20.