De la „fără șut pe poartă” în 2018 la „dublă” în debutul Mondialului din Qatar! Olivier Giroud l-a egalat pe Thierry Henry

Olivier Giroud Franta Thierry Henry CM 2022
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Marti 22 Noiembrie 2022, 22:56
Data actualizarii: Marti 22 Noiembrie 2022, 23:12

Franța și Australia s-au întâlnit în al doilea meci al Grupei D de la Campionatul Mondial din Qatar.

Campioana mondială en-titre s-a impus fără probleme cu Australia în primul său meci de la Campionatul Mondial din Qatar. Francezii au „tremurat” în primele minute, când Goodwin a deschis scorul, din minutul 9, însă Rabiot a reușit să egaleze în minutul 27. Cinci minute mai târziu, Olivier Giroud a ieșit la rampă și și-a dus echipa în avantaj, din pasa lui Rabiot, apropiindu-se la un gol de un record incredibil!

Golul de 2-1 l-a adus pe atacantul lui AC Milan la o reușită distanță de a egala recordul celui mai bun marcator din istoria Franței, Thierry Henry, care are 51 de reușite pentru „cocoșul galic”.

Olivier Giroud, la egalitate cu Thierry Henry!

Franța a mai macat o dată, prin Kylian Mbappe, în minutul 68, iar în minutul 71, atacantul lui PSG l-a „servit” pe Giroud, care a reușit „dubla” și să îl egaleze pe legendarul Henry. Astfel, Olivier Giroud are șanse mari să devină cel mai bun marcator din istoria Franței la acest Mondial, dacă reușește să mai înscrie.

Golurile vin ca o „descătușare”, asta după ce la ediția din 2014 a Mondialului a reușit să marcheze doar un gol în cinci meciuri jucate, în timp ce în 2018, când Franța a câștigat titlul mondial, nu a avut nici măcar un șut pe spațiul porții

Olivier Giroud (36 ani) a avut un sezon bun și la AC Milan, care l-a cumpărat în iulie 2021 de la Chelsea cu 2.85 milioane de euro. Atacantul a marcat 10 goluri în 21 de meciuri în acest sezon și a reușit să ofere și 6 pase decisive