Leo Messi, cel mai tânăr și cel mai bătrân! Performanța reușită de superstarul Argentinei în meciul cu Mexic

Leo Messi Argentina Mexic CM 2022
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 27 Noiembrie 2022, 08:26
Data actualizarii: Duminica 27 Noiembrie 2022, 08:28

Argentina a câștigat meciul cu Mexic din runda a doua a grupelor Campionatului Mondial din Qatar, scor 2-0.

Naționala Argentinei a câștigat primul său meci la Campionatul Mondial din Qatar, însă încă 'tremură' pentru calificare, meciul cu Polonia fiind decisiv. Leo Messi a deschis scorul, în minutul 64, cu un șut din afara careului, iar Fernandez a dublat avantajul, în minutul 87, după o pasă decisivă a fotbalistului de la Paris Saint-Germain.

Astfel, argentinienii au trei puncte în Grupa C, acolo unde Polonia e lider cu 4 puncte, meciul direct dintre cele două fiind decisiv pentru naționala lui Leo Messi. Superstarul argentinian a reușit și o bornă impresionantă în urma celor două goluri înscrise de naționala albiceleste.

Lionel Messi, cel mai tânăr și cel mai bătrân

Conform paginii Opta, specializată în statistici, în urma golului marcat și assist-ului oferit lui Fernandez, Leo Messi a devenit cel mai în vârstă fotbalist care marchează și pasează decisiv în același meci de la Campionatul Mondial, la 35 de ani și 155 de zile.

Tot Leo Messi este și cel mai tânăr fotbalist din competiție care a avut o astfel de realizare, la 18 ani și 357 de zile împotriva Serbiei, la Campionatul Mondial din 2006.

Datorită golului marcat, Leo Messi l-a egalat și pe Diego Maradona la numărul de goluri marcate pentru naționala Argentinei la Campionatul Mondial, având în total 8 reușite. Golgheterul este Gabriel Batistuta care a marcat la Mondial de 10 ori.