Argentinienii, uimiți de viteza atinsă de șutul lui Leo Messi: "Un glonț! FIFA a făcut anunțul"

Argentina Cupa Mondiala FIFA Lionel Mesi Mexic CM 2022
Data publicarii: Duminica 27 Noiembrie 2022, 08:20
Data actualizarii: Duminica 27 Noiembrie 2022, 08:20

Argentina a rămas în cursa pentru calificarea în optimile Cupei Mondiale după ce a învins Mexic, scor 2-0.

Starul Lionel Messi a fost la datorie și a deschis scorul în minutul 64, când a primit o pasă de la Angel Di Maria și a șutat puternic cu piciorul stâng, de la aproape 25 de metri, fără șansă pentru portarul Guillermo Ochoa. Sud-americanii au stabilit scorul final în minutul 87, când Enzo Fernandez a primit o pasă de la Messi și a finalizat spectaculos, cu un șut plasat din marginea careului.

Messi, șut cu 122 km/h la golul din Argentina - Mexic

După meci, publicația argentiniană Tyc Sports s-a arătat uimită de viteza atinsă de șutul lui Leo Messi: 122 km/h: "Un glonț! FIFA a dezvăluit această viteză șocantă de la gol", au scris sud-americanii.

"Argentina știa că are nevoie de victorie pentru a continua să aibă șanse la Mondial. Astfel, în repriza secundă, Messi a primit o pasă de la Angel Di Maria în poziție centrală și, fără ezitare, a expediat un șut impresionant, chiar lângă stâlpul din stânga lui Guillermo Ochoa", a mai scris sursa citată.

Grație acestei victorii, Argentina a urcat pe locul secund în grupa C de la Cupa Mondială, cu 3 puncte, la o lungime în spatele liderului Polonia, următoarea adversară a "pumelor", miercuri, de la ora 21:00.