Întrebat de o semifinalistă de la Mondial, Gardoș a dat un verdict cât se poate de clar

Florin Gardos Campionatul Mondial Franta - Maroc Maroc qatar 2022 CM 2022 Florin Gardoș
Data publicarii: Luni 12 Decembrie 2022, 17:40
Data actualizarii: Luni 12 Decembrie 2022, 17:37

Argentina - Croația și Franța - Maroc sunt semifinalele de la Campionatul Mondial din Qatar.

Marocanii au trecut la loviturile de departajare de Spania (0-0 / 3-0 d.l.d.), în optimi, și de Portugalia (1-0), în sferturi, iar în semifinale vor da peste câștigătoarea en-titre, Franța, miercuri, 14 decembrie, de la ora 21:00. Partida va fi LIVE TEXT pe www.sport.ro!

Însă, fostul internațional român, Florin Gardoș, este de părere că arabii nu vor mai putea să-și practice jocul din meciurile cu lusitanii și ibericii.

„Eu zic că nu (n.r. modelul de joc al Marocului va fi viabil și cu Franța). Ok, e o surpriză se întâmplă o dată, se întâmplă a doua oară, dar mie nu-mi place o echipă care se apără și câștigă în felul ăsta”, a spus Florin Gardoș, potrivit Fanatik.

Maroc (7p) a ieșit prima din Grupa F, unde au mai luat parte și Croația (5p), Belgia (4p), respectiv Canada (0p). Singura echipă pe care nu a reușit s-o învingă a fost adversara Argentinei din semifinale. Maroc - Croația s-a terminat 0-0.

Maroc - Portugalia 1-0

Marocanii au început excelent meciul cu portughezii. Arabii au avut câteva ocazii la poarta lui Diogo Costa, iar în minutul 42 a venit și golul. En Nesyri s-a înălțat ca un vultur și l-a învins pe goalkeeperul lusitan, deblocând tabela și redând, astfel, scorul meciului: 1-0. Chiar dacă Cheddira a primit două galbene în două minute (90+1', 90+3'), naționala lui Fernando Santos nu a găsit nicio cale prin care să restabilească egalitatea și au fost eliminați de la Mondialul din Qatar.

Lotul Marocului la CM 2022

• Selecționer - Walid Regragui

Portari - Yassine Bounou (FC Sevilla), Munir Mohamedi (Al Wehda), Ahmed Reda Tagnaouti (Wydad Casablanca)

Fundași - Romain Saiss (Beșiktaș), Achraf Hakimi (PSG), Nayef Aguerd (West Ham United), Noussair Mazraoui (Bayern Munchen), Jawad El Yamiq (Valladolid), Achraf Dari (Brest), Badr Benoun (Qatar SC), Yahia Attiyat Allah (Wydad Casablanca)

Mijlocași - Sofyan Amrabat (Fiorentina), Selim Amallah (Standard Liege), Amine Harit (Olympique Marseille) înlocuit cu Anass Zaroury (Burnley), Ilias Chair (QPR), Azzedine Ounahi (Angers), Yahya Jabrane (Wydad Casablanca), Abdelhamid Sabiri (Sampdoria), Bilal El Khannous (Genk)

Atacanți - Youssef En-Nesyri (FC Sevilla), Hakim Ziyech (Chelsea), Sofiane Boufal (Angers), Abderrazak Hamdallah (Al-Ittihad), Zakaria Aboukhlal (Toulouse), Abde Ezzalzouli (Osasuna), Walid Cheddira (Bari)