Debut de vis pentru un puști de la Rapid, care în urmă cu un an juca la Gigații Vărăști

Rapid alexandru stan Borussia Dortmund Fotbal intern
Data publicarii: Luni 12 Decembrie 2022, 15:08
Data actualizarii: Luni 12 Decembrie 2022, 15:14

Rapid a organizat sâmbătă un turneul amical International Cup de la Bucureşti la care au participat Borussia Dortmund și Florentina.

A fost ocazia perfectă pentru ca la prima echipă a Rapidului să debuteze unul dintre cei mai talentați fotbaliști din „pepiniera” giuleșteană.

Puștiul Alexandru Stan, care în urmă cu un an îmbrăca tricoul clubului Giganții Vărăști, a debutat în echipa mare a Rapidului la doar 17 ani, în partida cu Borussia Dortmund, scor 1-2.

„Un vist devenit realitate! #debut”, a scris tânărul fotbalist pe rețelele de socializare.

Fiorentina a câștigat turneul amical de pe Arena Națională

Turneul de pe Arena Națională a fost câștigat de fosta echipă a lui Adrian Mutu, Fiorentina. În finală, „violeții” au trecut de Rapid, cu scorul de 3-0 (1-0).

• Turneul s-a disputat după sistemul fiecare cu fiecare, o partidă având 60 de minute (două reprize a câte 30 de minute), cu pauză de cinci minute.