Croatia - Maroc Campionatul Mondial nationala Croatiei qatar 2022 CM 2022
Data publicarii: Sambata 17 Decembrie 2022, 20:12
Data actualizarii: Sambata 17 Decembrie 2022, 20:12

Finala mică, Croația - Maroc, s-a terminat 2-1.

Croația a pășit învingătoare în fața surprizei Campionatului Mondial organizat în Qatar, Maroc, în urma reușitelor lui Gvardiol din minutul șapte, respectiv Orsic, în minutul 42. De cealaltă parte, doar Dari s-a impus pe tabelă, în minutul nouă.

Este al doilea Mondial consecutiv în care Croația, în frunte cu Luka Modric, a obținut o medalie. La cel din 2018 organizat în Rusia, croații au terminat pe locul doi, după ce au pierdut în fața campioanei en-titre, Franța, scor 2-4.

Două goluri, nouă minute! Finala mică nu a dezamăgit: Cum au marcat Gvardiol și Dari în Croația - Maroc

În minutul șapte, croații au beneficiat de o lovitură liberă din preajma careului lui Bono. Mingea a sărit la Perisic, care a înălțat balonul spre Gvardiol, iar fotbalistul de la Red Bull Leipzig nu a stat pe gânduri și s-a aruncat cu capul în față, reușind să-l învingă pe goalkeeperul marocan.

La doar două minute distanță, aceeași fază s-a repetat, dar la poarta lui Livakovic. Ziyech a ridicat privirea, s-a îndreptat spre minge și a centrat puternic, iar Dari a apărut fantastic și a reluat cu o lovitură de cap în plasa, restabilind egalitatea în Croația - Maroc.

Ce reușită! Orsic a șutat excepțional în Croația - Maroc și a înscris un supergol

În minutul 43, cu două minute înainte de sfârșitul timpului regulamentar, Livaja l-a găsit excelent pe Orsic, după ce croații au recuperat o minge de la marocani, iar fotbalistul lui Dinamo Zagreb nu l-a iertat pe Bono.

Atacantul în vârstă de 29 de ani și-a calculat pașii, a ridicat privirea și a trimis spre vinclu. Mingea s-a izbit de stâlpul porții și a intrat în poartă, iar Orsic i-a readus, astfel, în avantaj pe croați, care au condus-o pe Maroc doar două minute.

ECHIPELE DE START:

Croația: Livakovic - Stanisic, Sutalo, Gvardiol - Orsic, Majer, Modric, Kovacic, Perisic -  Livaja, Kramaric

• Rezerve: Grbic, Ivusiic - Barisic, Brozovic, Budimir, Erlic, Jakic, Juranovic, Lovren, Pasalic, Petkovic, Sosa, Sucic, Vida, Vlasic
  • Antrenor: Zlatko Dalic

Maroc: Bono - Hakimi, Dari, El Yamiq, Attiat-Allah - Amrabat - Sabiri, El Khannouus - Ziyech, En Nesyri, Boufal

• Rezerve: Munir, Tagnaouti - Aboukhal, Aguerd, Amallah, Chair, Cheddira, Ez Abde, Hamdallah, Jabrane, Ounahi, Saiss, Zaroury
  • Antrenor: Walid Regragui

Croația - Maroc a fost 0-0 în faza grupelor de la CM 2022

Cele două echipe s-au mai întâlnit până acum de două ori, cel mai recent în grupa turneului final din Qatar, când scorul a fost egal, 0-0 (AICI desfășurarea partidei)

Primul lor meci direct a avut loc în 1996, în semifinalele turneului internaţional Cupa Regele Hassan al II-lea, rezultatul fiind tot egal, 2-2, însă Croaţia s-a impus la penalty-uri cu 7-6.