VIDEO Harry Maguire, un fel de „Lionel Messi”! Ce a scris presa internațională după ce a luat jocul în propriile mâini în Anglia - SUA

Harry Maguire Anglia - SUA qatar 2022 CM 2022
Vali Andronescu
Data publicarii: Vineri 25 Noiembrie 2022, 22:17
Data actualizarii: Vineri 25 Noiembrie 2022, 22:15

Anglia se duelează cu SUA în al doilea meci din grupele Campionatului Mondial. Partida este LIVE TEXT pe www.sport.ro.

În minutul 11, Harry Maguire a luat jocul în propriile mâini, a driblat un jucător, a fentat încă unul și a vrut să scoată mingea în centru la Raheem Sterling, însă balonul a fost interceptat, în cele din urmă, de defensiva americanilor.

Publicația The Sun a scris despre acțiunea fotbalistului de la Manchester United, evidențiind că Harry Maguire și-a canalizat energia în Lionel Messi.

Aceeași sursă a mai scris și câteva comentarii de pe Twitter, în urma fazei periculoase create de Maguire, dar care nu a putut fi dusă până la bun sfârșit.

„Doamnelor și domnilor, Harry Maguire!” / Harry Maguire e singurul tip care face ceva în construcție” / „Harry Maguire de la națională și cel de la Manchester United sunt doi fotbaliști diferiți pe teren”, sunt câteva din reacțiile apărute pe rețelele social media.

Anglia - SUA. Britanicii se pot califica matematic în optimile Cupei Mondiale

Britanicii sunt mari favoriți pentru câștigarea grupei, după ce a câștigat categoric în primul meci, cu Iran, scor 6-2. Cu o victorie împotriva americanilor, Anglia își va asigura matematic calificarea în optimile competiției.

De partea cealaltă, SUA vine după egalul obținut în runda precedentă cu Țara Galilor, scor 1-1, iar un rezultat pozitiv cu Anglia i-ar permite să spere la o calificare în fazele eliminatorii ale competiției.

Indiferent de rezultatul din meciul cu Anglia, ”miza” cea mare pentru americani este meciul cu Iran din ultima etapă. Iranienii au produs surpriza și au câștigat cu Țara Galilor, scor 2-0, și sunt pe locul doi în grupă.

„Trebuie să fim mai buni decât am fost astăzi împotriva SUA. Va trebui să ne resetăm. Nu-mi plac momentele de derivă și au fost atât de multe în ambele reprize. Mai avem multe de făcut pentru a ne califica", a spus Southgate, după meciul cu Iran.