FOTO ȘI VIDEO CM 2022 I Qatar - Ecuador 0-2. Debut în forță pentru naționala sud-americană, după dubla lui Enner Valencia

Campionatul Mondial din Qatar Ecuador Grupa A Istvan Kovacs Qatar CM 2022
Data publicarii: Duminica 20 Noiembrie 2022, 19:50
Data actualizarii: Duminica 20 Noiembrie 2022, 20:02

Primul meci al Campionatului Mondial din 2022, cel dintre țara gazdă și Ecuador din Grupa A, s-a disputat pe ”Al Bayt Stadium” din Al Khor și s-a încheiat cu victoria Ecuadorului, scor 2-0.

Luni 21 noiembrie

Senegal - Olanda (Al Thumama Stadium - Doha, 18:00)

Vineri 25 noiembrie

Qatar - Senegal (Al Thumama Stadium - Doha, 15:00)

Olanda - Ecuador (Khalifa International Stadium - Ar-Rayyan, 18:00)

Marţi 29 noiembrie

Olanda - Qatar (Al Bayt Stadium - Al Khor, 17:00)

Ecuador - Senegal (Khalifa International Stadium - Ar-Rayyan, 17:00)

Qatar - Ecuador 0-2

Final de meci în partida de debut de la Campionatul Mondial din Qatar!

Minutul 86 - Ocazie importantă pentru Qatar. Mohammed Muntari trimite un şut de la marginea careului care trece puţin peste bara transversală, în urma unei pase spectaculoase venită din careul echipei sale.

Minutul 62 - Ocazie pentru Qatar! Pedro Miguel lovește cu capul, dar mingea trece puțin pe lângă poarta apărată de Galindez.

Minutul 55 - Ocazie pentru Ecuador! Ibarra șutează la colțul lung din marginea careului, dar Al Sheeb reușește să respingă mingea în lateral.

A început repriza secundă din meciul Qatar - Ecuador.

Final de primă repriză în meciul de deschidere de la Campionatul Mondial din Qatar.

Minutul 45 - Ocazie importantă pentru Qatar! Almoez primește o pasă bună în careu, însă nu reușește să trimită mingea cu capul pe spațiul porții lui Galindez

Minutul 32 - GOOOL Ecuador! Același Enner Valencia marchează cel de-al doilea gol al partidei. Preciado centrează de pe partea a doua, iar Valencia reia în poartă cu o lovitură cu capul.

Minutul 14 - GOOOL Ecuador! Valencia deschide scorul după ce transformă o lovitură de pedeaspă într-un mod spectaculos.

Minutul 4 - Golul reușit de Enner Valencia este anulat în urma analizei arbitrajului VAR, pe motiv de offside.

Minutul 3 - GOOOL Ecuador! Portarul țării gazdă iese greșit pe o minge înaltă, Torres încearcă o foarfecă laterală, însă mingea ajunge la Enner Valencia care marchează cu o lovitură de cap.

A început partida de deschidere de la Campionatul Mondial din Qatar, dintre țara gazdă și Ecuador.

Qatar - Ecuador | Echipele de start

Qatar: Al Sheeb - Al Rawi, Khoukhi, A. Hassan - Pedro Miguel, Bouadif, Hatem, Ahmed - Al Haydos, Almoez, Afif

Rezerve: Abdulsallam, Alaaaedin, Al Hadhramani, Al Hajiri, Assadalla, Barsham, Hassa, Khoder, Madibo, Mazeed, Meshaal, Mohammmad, Muntari, Salman, Waad

Selecționer: Felix Sanchez

Ecuador: Galindez - Preciado, Torres, Hincapié, Estupiñán - Plata, Mendez, Caicedo, Ibarra Mina - E. Valencia, Estrada

Rezerve: Arana, Arreaga, Cifuentes, Dominguez, Fanco, Guuenzo, Mena, Pacho, Palacios, Porozo, Preciado, Reasco, Robert Arboleda, K. Rodriguez, Sarmiento

Selecționer: Gustavo Alfaro

Cupa Mondială de fotbal din Qatar, prima care va avea loc în Orientul Mijlociu, va debuta cu meciul dintre reprezentativa ţării gazdă şi Ecuador, programat duminică, de la ora 18:00 (ora României), LIVE TEXT pe sport.ro, pe ”Al Bayt Stadium” din Al Khor, în Grupa A.

Românul Istvan Kovacs va fi arbitru de rezervă la meciul de deschidere.

UPDATE Festivitatea de deschidere a Mondialului va începe de la ora 16:40. Fahad Al-Kubaisi și Jung Kook, din Qatar și, respectiv, Coreea de Sud, sunt artiștii care vor asigura show-ul de pe ”Al Bayt”.

Portari - Saad Al Sheeb (Al-Sadd), Meshaal Barsham (Al-Sadd), Yousef Hassan (Al-Gharafa)

Fundași - Abdelkarim Hassan (Al-Sadd), Boualem Khoukhi (Al-Sadd), Ro-Ro (Al-Saad), Ismaeel Mohammad (Al-Duhail), Bassam Al-Rawi (Al-Duhail), Tarek Salman (Al-Sadd), Musab Kheder (Al-Sadd), Homam Ahmed (Al-Gharafa), Jassem Gaber (Al-Arabi)

Mijlocași - Karim Boudiaf (Al-Duhail), Abdulaziz Hatem (Al-Rayyan), Ali Assadalla (Al-Sadd), Assim Madibo (A-Duhail), Salem Al-Hajri (Al-Sadd), Mohammed Waad (Al-Sadd), Mostafa Tarek (Al-Sadd)

Atacanți - Hassan Al-Haydos (Al-Sadd), Akram Afif (Al-Sadd), Almoez Ali (Al-Duhail), Mohammed Muntari (Al-Duhail), Ahmed Alaaeldin (Al-Gharafa), Khalid Muneer (Al-Wakrah), Naif Al-Hadhrami (Al-Rayyan)

Lotul Ecuadorului pentru CM 2022

Selecționer - Gustavo Alfaro

Portari - Moises Ramírez (Independiente del Valle), Alexander Dominguez (LDU Quito), Hernan Galíndez (Aucas)

Fundași - Piero Hincapie (Bayer Leverkusen), Robert Arboleda (Sao Paulo), Pervis Estupinan (Brighton & Hove Albion), Angelo Preciado (Genk), Jackson Porozo (Troyes), Xavier Arreaga (Seattle Sounders), Felix Torres (Santos Laguna), Diego Palacios (Los Angeles FC), William Pacho (Antwerp)

Mijlocași - Carlos Gruezo (FC Augsburg), Jose Cifuentes (Los Angeles FC), Alan Franco (Talleres Cordoba), Moises Caicedo (Brighton & Hove Albion), Angel Mena (Leon), Jeremy Sarmiento (Brighton & Hove Albion), Ayrton Preciado (Santos Laguna), Jhegson Mendez (Los Angeles FC), Gonzalo Plata (Valladolid), Romario Ibarra (Pachuca)

Atacanți - Djorkaeff Reasco (Newell's Old Boys), Kevin Rodríguez (Imbabura), Michael Estrada (Cruz Azul), Enner Valencia (Fenerbahce)

Țara gazdă Qatar și numeroasele acuzații la adresa sa

De la desemnarea, la finele lui 2010, pentru organizarea acestui eveniment planetar, obţinut spre surprinderea generală în defavoarea Statelor Unite, Qatarul a fost ţinta constantă a numeroase critici privind acuzaţii de corupţie, condiţiile de muncă inumane pentru migranţi, respectarea drepturilor femeilor şi comunităţii LGBTQ+, precum şi impactul asupra mediului.

Dar aceste acuzaţii au fost respinse categoric de autorităţi, care au subliniat că au reformat legile privitoare la muncă, precum şi de organizatorii Cupei Mondiale, care au asigurat că membrii comunităţii LGBTQ+ vor fi găzduiţi fără discriminare, în ciuda legilor care incriminează relaţiile sexuale între persoane de acelaşi sex în această ţară.

Ultimul turneul final cu 32 de echipe. Din 2026 vor fi 48 de participante!

Turneul final din Qatar, cu 32 de echipe, va avea 64 de meciuri, care vor fi găzduite de 8 stadioane, urmând să se încheie pe 18 decembrie, cu finala de pe Lusail Stadium.

Acest turneu final va fi ultimul cu 32 de echipe participante; din 2026, vor participa 48 de ţări la CM găzduită împreună de SUA, Mexic şi Canada.

La CM 2022 vor fi prezenţi şi trei arbitri români: Istvan Kovacs, la centru, şi Ovidiu Artene şi Vasile Marinescu, asistenţi. Kovacs a fost nominalizat al patrulea oficial la meciul de deschidere. (Agerpres)