Fotbaliștii Franței, șocați de jucătorul pe care englezii l-au numit 'veriga slabă' înainte de 'thriller-ul' din sferturile de finală ale Campionatului Mondial

Franta Anglia Hugo Lloris CM 2022
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Luni 12 Decembrie 2022, 10:52
Data actualizarii: Luni 12 Decembrie 2022, 11:02

Franța a trecut de Anglia în sferturile de finală ale Campionatului Mondial, scor 2-1.

Campioana mondială en-titre s-a impus în meciul cu Anglia datorită golurilor marcate de Aurelien Tchouameni și Olivier Giroud. Harry Kane a marcat singurul gol al englezilor, din penalty, tot el fiind și cel care a mai ratat o lovitură de pedeapsă în meci.

Înainte de duel, presa engleză prefața partida de pe Al Bayt Stadium, iar jurnaliștii britanici nu s-au ferit să găsească „veriga slabă” a lotului lui Didier Deschamps. Conform RMC Sport, Hugo Lloris a fost jucătorul despre care englezi spuneau că avea să fie punctul slab al naționalei Franței.

Hugo Lloris, intervenții monumentale în fața englezilor

În ciuda a ceea ce anunțau englezii, portarul francez a avut câteva intervenții incredibile în timpul partidei. Goalkeeper-ul lui Tottenham a scos milimetric balonul șutat de Jude Bellingham în forță, cu vârfurile degetelor, având o intervenție magistrală.

Jucătorii lui Didier Deschamps au fost șocați să audă că englezii îl „desconsiderau” pe Hugo Lloris, informează sursa citată, arătându-se încântați după meci, când căpitanul a fost unul dintre cei mai buni de pe teren.