Gary Lineker Argentina Croatia Julian Alvarez CM 2022
Data publicarii: Marti 13 Decembrie 2022, 22:04
Data actualizarii: Marti 13 Decembrie 2022, 22:05

Julian Alvarez (22 de ani), atacantul Argentinei, a marcat un gol splendid în meciul cu Croația, din semifinalele Cupei Mondiale.

În minutul 39, după un corner al Croației, Argentina a scăpat pe contraatac, iar Leo Messi a reușit să îi paseze lui Julian Alvarez. Atacantul lui Manchester City a plecat într-o cursă fantastică din propria jumătate, a arătat un sprint extraoardinar, a trecut și cu noroc de doi fundași ai Croației, iar după ce a preluat pe piept în urma unei devieri a unui adversar l-a învins pe Livakovic cu un șut din careul mic.

Cum l-a numit Gary Lineker pe Julian Alvarez, după golul senzațional din Argentina - Croația

• A fost golul de 2-0 pentru Argentina. Messi a deschis scorul din penalty, în minutul 34.

Alvarez a contribuit decisiv și la deschiderea scorului. El a fost cel care a obținut penalty-ul transformat de Messi, după ce a fost faultat în careu de Livakovic.

Fostul internațional englez Gary Lineker (62 de ani) și-a exprimat admirația față de Julian Alvarez, alegând să apeleze la un joc de cuvinte.

"Este Aloverez!", a scris Lineker, pe Twitter, cu accent pe cuvântul "love".

În secțiunea de comentarii, a existat și o dezbatere între microbiști. Unii susțin că reușita lui Alvarez se aseamănă cu cea a lui Diego Maradona din meciul cu Mexic, de la CM 1986, însă alții sunt de părere că actualul atacant al lui Manchester City a avut acum o misiune mai ușoară.

Pentru Julian Alvarez a fost al treilea gol marcat la această Cupă Mondială. Fotbalistul crescut de River Plate mai înscrisese în meciurile cu Polonia (2-0) și Australia (2-1).