EROI pentru 90 de minute! Nationala care a tinut lumea cu sufletul la gura valoreaza cat Dinamo! Totul despre Iran

Iran Argentina Campionatul Mondial Brazilia 2014 CM 2014
Data publicarii: Sambata 21 Iunie 2014, 21:06
Data actualizarii: Sambata 21 Iunie 2014, 21:51

Argentina a batut in aceasta seara cu 1-0 nationala Iranului, in cel de-al doilea meci al Grupei F de la turneul final. Iranienii au rezistat insa eroic timp de 90 de minute si au fost foarte aproape de un rezultat istoric. Portarul Haghighi a fost omul meciului, in timp ce Goochanehjad a ratat trei ocazii uriase.

Iranul a fost la un pas sa detoneze o noua bomba la Campionatul Mondial, dupa ce Costa Rica a batut Uruguay si Italia, iar Chile a spulberat Spania.

Necunoscuta turneului final din Brazilia, echipa formata in mare parte din jucatori proveniti din campionatul intern, Iran a fost aproape de cea mai mare lovitura, insa apararea nationalei lui Carlos Queiros a fost invinsa in minutul 91 de Leo Messi.

O singura victorie in istorie, lot la fel de valoros ca al lui Dinamo

Cine sunt insa eroii care au reusit sa le reziste lui Messi, Aguero, Higuain si Di Maria timp de 90 de minute? - este intrebarea de pe buzele tuturor, in timp ce "Iran National Football Team" a devenit cel mai cautat lucru pe Google.

Nationala Iranului se afla la a patra prezenta la un Campionat Mondial, dupa cele din 1978, 1998 si 2006, turnee finale la care a inregistrat o singura victorie. Se intampla in 1998, atunci cand echipa din care facea parte si Ali Daei invingea Statele Unite cu scorul de 2-1, intr-o partida disputata la Lyon.

De-a lungul celor trei turnee finale la care a mai evoluat, Iranul a mai bifat 2 egaluri si 6 infrangeri, marcand 6 goluri si incasand 18.

Iranul pare, insa, sa se fi schimabat complet dupa numirea lui Carlos Queiroz, fostul selectioner al Portugaliei, pe banca tehnica. Nationala Iranului a devenit una dintre cele mai bine cotate din Asia, dupa ce si-a castigat grupa de calificare la Mondial cu 16 puncte.

Cu jucatori convocati in cea mai mare parte din campionatul intern, de la echipe precum Sepahan sau Persepolis, Iranul are si cateva "pete de culoare", Ashkan Dejagah, fotbalist legitimat la Fulham, si Reza Ghoochannejhad, fotbalist la Charlton Athletic, fiind cei mai bine cotati. De asemnea, Steven Beitashour este probabil singurul iranian cu cetatenie americana convocat vreodata la nationala statului aflat in vestul Asiei.

Chiar si asa, cel mai bine cotat jucator, Dejagah, valoreaza doar 3 milioane de euro, intreg lotul fiind cotat la doar 20 de milioane de euro, suma pe care Messi o incaseaza intr-un singur sezon la Barcelona.

Mai mult, lotul Iranului este, alaturi de cel al Hondurasului, cel mai ieftin de la turneul final, valorand de circa 30 de ori mai putin decat cel al Spaniei, echipa eliminata si ea din faza grupelor.

Nationala Iranului are in palmares 3 Cupe ale Asiei, castigate in 1968, 1972, 1976

Cel mai popular jucator al Iranului a fost Ali Daei, jucator cu 149 de selectii si 109 goluri. Acesta a jucat in cariera sa si la Bayern Munchen si Hertha Berlin

Nationala care a starnit simpatia tuturor

Tara musulmana, cu o influenta extrem de mare in Asia si aflata intr-un continuu conflict cu "Occidentul", Iranul a facut in aceasta seara intreaga lume sa simpatizeze cu ea. Nationala lui Carlos Queiroz a facut un meci fantastic impotriva Argentinei si a rezistat eroic timp de 90 de minute asalturilor sudamericanilor, avand chiar si cateva ocazii uriase de a da lovitura.

Publicatii cu milioane de cititori in intreaga lume au postat pe retelele de socializare mesaje in care isi exprimau simpatia pentru jucatorii Iranului: "Meci eroic facut de fotbalistii iranieni. Pacat pentru ei", a scris Daily Mail.