FOTO! Mana lui Dumnezeu la CM 2010! Cel mai inspirat HENT din istoria fotbalului! Cum a calificat-o Suarez pe Uruguay!

Suarez Ghana Uruguay CM 2010
Data publicarii: Sambata 03 Iulie 2010, 07:16
Data actualizarii: Sambata 03 Iulie 2010, 13:29

Suarez a vazut rosu in fata ochilor cu Ghana dupa ce a facut hent pe linia portii in ultimul minut al meciului.

Daca Suarez nu baga mana, Ghana batea cu 2-1 si era prima echipa africana din istorie care ajungea in semifinalele Mondialului.

Suarez a fost eliminat, iar Gyan a ratat incredibil trimitand in bara. Meciul s-a dus la penaltyuri, unde Uruguay a castigat cu 5-3 si joaca in semifinale cu Olanda.

"Sunt un mare portar, aceasta a fost interventia Mondialului. Acesta era sfarsitul Cupei Mondiale, nu aveam alta solutie, eu am acum «mana lui Dumnezeu»", a glumit Suarez facand referire la Maradona, autorul celebrului gol marcat cu mana la meciul cu Anglia, din sferturile de finala ale Cupei Mondiale din Mexic, din 1986.

"Am facut asta pentru a le oferi sansa coechipierilor mei sa castige la penaltiuri. Am fost extrem de bucuros cand am vazut ca Gyan a ratat penaltiul", a mai spus Suarez.