33 de nationale la Mondial? Irlanda vrea in Africa de Sud: Vezi ce zice Blatter!

Franta hent Irlanda Joseph Blatter Thierry Henry CM 2010
Data publicarii: Luni 30 Noiembrie 2009, 17:31
Data actualizarii: Luni 30 Noiembrie 2009, 17:42

Federatia Irlandeza de Fotbal (FAI) a solicitat FIFA, sa ii permita participarea la editia de anul viitor al Cupei Mondiale, numarul echipelor nationale care ar urma sa participe la competitia sud-africana urmand sa creasca la 33, informeaza Sky News.

Presedintele FIFA, Sepp Blatter, a declarat ca FAI a solicitat forului mondial sa devina cea de-a 33-a echipa calificata in Africa de Sud.

"Vineri am primit vizita unei delegatii a Federatiei Irlandeze de Fotbal, dar ei stiu ca meciul nu se poate rejuca, iar decizia arbitrului este finala. Normal ca ei nu au cerut nicio sanctiune impotriva arbitrului sau a oricarui alt jucator, dar au intrebat, foarte umili, daca nu pot fi cea de-a 33-a echipa participanta la Cupa Mondiala", a spus Blatter.

Federatia Irlandeza de Fotbal s-a aratat mirata de hotararea lui Blatter de a face cunoscuta aceasta intalnire. Cererea Irlandei va fi adusa in atentia Comitetului Executiv al FIFA, dar Blatter nu a putut spune ce se va intampla. Sedinta extraordinara a Comitetului Executiv al FIFA va fi sustinuta, miercuri, la Cape Town.

Tragerea la sorti a grupelor Cupei Mondiale din 2010 va avea loc vineri.

Nationala Frantei s-a calificat la turneul final al Cupei Mondiale din 2010, dupa ce a terminat la egalitate, pe teren propriu, scor 1-1 dupa prelungiri, cu reprezentativa Irlandei, in returul barajului european. Irlandezii au deschis scorul prin Robbie Keane, in minutul 32, francezii reusind egalarea prin Gallas, in minutul 103, dupa o faza la care Thierry Henry a comis hent.