Reacția lui Dan Petrescu, după ce a pierdut primul meci din Liga Campionilor Asiei

Dan Petrescu Jeonbuk Hyundai Liga Campionilor Asiei Campionate externe Dan Petrescu
Data publicarii: Miercuri 04 Octombrie 2023, 22:15
Data actualizarii: Miercuri 04 Octombrie 2023, 22:17

Jeonbuk Hyundai a pierdut cu 2-3 în fața celor de la Bangkok United.

Pentru Dan Petrescu a fost al doilea eșec consecutiv din toate competițiile. Jeonbuk a mai pierdut și meciul din campionat cu Daegu (1-3), înainte de partida din grupele Ligii Campionilor Asiei.

După meci, Dan Petrescu a subliniat că au existat mulți accidentați în lotul său și că în ciuda faptului că elevii săi au încercat să controleze jocul, echipa a pierdut, iar rezultatul a dezamăgit mult.

• De asemenea, Dan Petrescu a evidențiat că își asumă victoria și că nu va da niciodată înapoi

„Bangkok a jucat mai bine decât noi în prima repriză. Am încercat să controlăm jocul şi să înscriem un gol. În fotbal, greşelile pot conduce la diverse situaţii. Bangkok a profitat de fiecare ocazie pe care a avut-o. Pe de altă parte, trebuia să înscriem mai multe goluri în repriza secundă, dar este dezamăgitor că nu am putut.

Am avut fost multe accidentări. Hong Jeong-ho a fost, de asemenea, accidentat înaintea meciului. Han Kyo-won şi Jung Woo-jae au fost accidentaţi. Chiar şi după prima repriză, numărul accidentărilor a crescut, a fost greu să menţin lotul. În repriza a doua, a fost dificil să trec peste această criză. Cred că s-a văzut.

Cred că 2-3 este un rezultat foarte dezamăgitor. A fost greu de jucat din cauza temperaturii şi umidităţii ridicate. Jucătorii au făcut tot ce au putut. Trebuie să ne uităm mai atent la starea jucătorilor accidentaţi. Mai avem meciul de la Seul. Vor avea multe dificultăţi, dar ne vom lupta cu înverşunare pentru a câştiga.

Nu ne vom da niciodată înapoi. Trebuie să ne acceptăm cu exactitate realitatea”, a spus Dan Petrescu, potrivit biz.chosun.com.

Dan Petrescu, eșec usturător în Liga Campionilor a Asiei!

În minutul 19 al partidei, formația dirijată de Dan Petrescu a deschis scorul, grație autogolului lui Thossawat Limwannasthian. Gazdele au recuperat repede prin golul lui Rungrath Phumichantuk din minutul 26.

În repriza secundă, Ahn Hyun-Beom și-a dat și el autogol, iar Bangkok a ajuns la conducere pentru prima dată în meci, în minutul 58. Willen a mărit avantajul în minutul 82.

Moon Seon-Min a micșorat diferența în minutul 88 al meciului, însă prea târziu ca Jeonbuk Hunydai să mai poată reveni pe tabela de marcaj. Scorul a rămas 3-2 în favoarea gazdelor, iar trupa lui Petrescu a pierdut primul meci din această campanie.