Dan Petrescu, eșec usturător în Liga Campionilor Asiei!

Dan Petrescu Jeonbuk Hyundai Liga Campionilor a Asiei Campionate externe Dan Petrescu
Data publicarii: Miercuri 04 Octombrie 2023, 18:39
Data actualizarii: Miercuri 04 Octombrie 2023, 18:40

Jeonbuk Hyundai a pierdut cu Bangkok United, scor 2-3.

Cele două echipe s-au întâlnit în a doua etapă din Liga Campionilor a Asiei pe Thammasat Stadium din Rangist. Gazdele, Bangkok United, au reușit să marcheze de trei ori și să cucerească toate cele trei puncte.

Dan Petrescu, eșec usturător în Liga Campionilor a Asiei!

În minutul 19 al partidei, formația dirijată de Dan Petrescu a deschis scorul, grație autogolului lui Thossawat Limwannasthian. Gazdele au recuperat repede prin golul lui Rungrath Phumichantuk din minutul 26.

În repriza secundă, Ahn Hyun-Beom și-a dat și el autogol, iar Bangkok a ajuns la conducere pentru prima dată în meci, în minutul 58. Willen a mărit avantajul în minutul 82.

Moon Seon-Min a micșorat diferența în minutul 88 al meciului, însă prea târziu ca Jeonbuk Hunydai să mai poată reveni pe tabela de marcaj. Scorul a rămas 3-2 în favoarea gazdelor, iar trupa lui Petrescu a pierdut primul meci din această campanie.

Cum arată Grupa F din Liga Campionilor a Asiei

Bankgok United se situează pe prima poziție cu șase puncte (două din două victorii). Jeonbuk și-a revendicat locul doi cu trei puncte (o victorie, o înfrângere), la egalitate cu Lion City (o victorie, o înfrângere). Kitchee e ultima în grupă, cu niciun punct (două înfrângeri).

Ce spunea Dan Petrescu după debutul în Liga Campionilor a Asiei

Jeonbuk a debutat cu victorie în noul sezon al Ligii Campionilor Asiei. Echipa antrenată de românul Dan Petrescu s-a impus cu scorul de 2-1, în fața celor de la Kitchee (Hong Kong), miercuri, pe teren propriu, în Grupa F.

"Liga Campionilor Asiei este o competiție grea. Am condus jocul și am marcat primul gol. Am primit un gol egalizator, dar am marcat rapid și am trecut la conducere. A fost un meci care m-a eliberat de povara pe care o simțeam. A fost un rezultat bun având în vedere moralul echipei. Sper să văd aceeași atitudine și în meciul următor.

Am spus deja asta de mai multe ori. Pierderea a cinci jucători titulari nu reprezintă ceva ușor în lumea fotbalului. Încercăm să depășim asta, dar nu este o sarcină ușoară. Programul meciurilor continuă.

Și unor echipe ca Manchester City și Barcelonei le-ar fi greu să acopere absența a cinci titulari. E dificil să găsești o soluție într-un calendar atât de încărcat.

Când am venit la club, era un atacant extraordinar, Cho Gue-sung, dar l-am pierdut, s-a transferat. Din nou, nu e ușor de înlocuit. Situația actuală e complicată, trebuie să se țină cont de toate aspectele", a declarat Dan Petrescu, în presa din Coreea de Sud.