Ce a făcut Cosmin Olăroiu în Liga Campionilor Asiei

Cosmin Olaroiu Liga Campionilor Asiei Sharjah FC Campionate externe Cosmin Olăroiu
Data publicarii: Luni 06 Noiembrie 2023, 23:55
Data actualizarii: Luni 06 Noiembrie 2023, 23:54

Cosmin Olăroiu (54 de ani) se află la Sharjah FC din noiembrie 2021 și mai are contract cu arabii până la finele sezonului 2024/25.

De când a preluat echipa din Emiratele Arabe Unite, Cosmin Olăroiu a bifat 81 de prezențe pe banca tehnică a clubului și a înregistrat o medie de 1.94 puncte pe meci, conform statisticilor oferite de site-ul de specialitate Transfermarkt.

Sharjah FC a făcut deplasarea la Qarshi pentru confruntarea de pe „Markaziy Stadium” cu Nasaf, din a patra etapă din Liga Campionilor Asiei

În prima repriză, Jaba Jigauri (Nasaf) a ratat o lovitură de la 11 metri în debutul meciului, în minutul opt. Moussa Marega a deschis în cele din urmă scorul pentru formația dirijată de Cosmin Olăroiu.

În partea a doua a meciului, Zafarmuroud Abdirahmatov i-a pasat decisiv lui Mateus, care a restabilit egalitaea în minutul 81. Al Hosani (Sharjah) a văzut cartonașul galben patru minute mai târziu, iar meciul s-a încheiat 1-1.

În urma rezultatului de egalitate, Sharjah FC rămâne pe primul loc în Grupa B a Ligii Campionilor Asiei cu opt puncte (două victorii și două rezultate de egalitate), după patru runde desfășurate în competiție.

În grupă, Nasaf Qarshi se situează pe locul doi cu șapte puncte, Al Sadd ocupă poziția a treia cu patru puncte, iar ultimul loc l-a revendicat Al Faisaly Amman cu trei puncte.

Pentru echipa pregătită de Cosmin Olăroiu urmează duelul din a opta etapă a primului eșalon din Emiratele Arabe Unite cu Al Bataeh (joi, 23 noiembrie, ora 17:30).