Au murit in 2012, au inviat astazi! Ce zi minunata pentru Glasgow Rangers: victorie cu marea rivala Celtic, in semifinalele Cupei. VIDEO: Imaginile nebuniei de la final

Glasgow Rangers celtic suporteri Campionate externe
Data publicarii: Duminica 17 Aprilie 2016, 17:37
Data actualizarii: Duminica 17 Aprilie 2016, 17:47

Asta e cea mai frumoasa zi din ultimii patru ani pentru suporterii lui Glasgow Rangers.

Au murit si au reinviat, iar astazi si-au invins marii rivali. Glasgow Rangers a castigat dramatic, la penalty-uri, meciul cu Celtic, si s-a calificat in finala Cupei Scotiei.

E cea mai frumoasa zi pentru suporteri din 2012 incoace, cand a avut loc implozia financiara ce a dus la retrogradarea echipei in liga a 4-a.

Fanii n-au renuntat sa creada la revenire si au umplut tribunele stadionul Ibrox chiar si la meciurile din liga a 3-a sau a 4-a.

Acum a rasarit soarele pe strada lor. Glasgow Rangers a promovat si se va intoarce din vara in prima liga, iar sarbatoarea poate fi incununata si cu un trofeu.

Rangers va juca finala Cupei Scotiei cu Hibernian, luna viitoare.

Glasgow Rangers a invins-o pe Celtic la penalty-uri, scor 5-4. A fost 1-1 dupa 90 de minute si 2-2 dupa 120 de minute.

In urma acestui rezultat, managerul lui Celtic, Ronny Deila, ar putea fi demis.

Victoria a provocat o adevarata nebunie pe Ibrox. Mii de suporteri au coborat pe gazon pentru a se bucura alaturi de jucatori.