Marius Sumudica CFR Cluj Champions League Young Boys Berna Calificari „Nu se face la acest nivel!” Șumudică, supărat pe un jucător după eliminarea din Champions League! Ce a spus
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Miercuri 11 August 2021, 01:02
Data actualizarii: Miercuri 11 August 2021, 01:03

CFR Cluj a fost eliminată de Young Boys Berna din al treilea tur al preliminariilor Champions League.

Campioana României a pierdut pe terenul lui Young Boys, 3-1, după ce meciul tur s-a încheiat 1-1. Omrani a deschis scorul rapid, în minutul 4, însă bucuria ardelenilor nu a ținut mult. Elvețienii au înscris de două ori în doar două minute, iar înainte de pauză au mai marcat o dată.

Șumudică a primit o lovitură în minutul 63, când Păun a văzut al doilea galben la doar șase minute distanță și a fost eliminat. Antrenorul s-a arătat extrem de dezamăgit de gestul jucătorului.

• „Nu se face la acest nivel!” Șumudică, supărat pe un jucător după eliminarea din Champions League! Ce a spus

„Voiam să îl schimb pe Păun cu Debeljuh, voiam să îl trec pe Billel în bandă, nu am apucat, a făcut o greșeală pe care nu are voie să o facă. Asta este. Când știi că ai galben, nu ai voie să dai după aceea cu piciorul în minge și să iei al doilea galben.

O greșeală majoră, într-un moment în care începusem să echilibrăm jocul, nu se știe dacă marcam un gol, cu toate că au avut mai multe ocazii decât noi. I-am simțit de la Cluj, am simțit puterea lor.

În a doua repriză le-am spus că trebuie să încercăm să nu luăm al patrulea gol, fiindcă altfel era jucată calificarea și să încercăm să marcăm, să îi punem sub presiune în ultimele minute. Din păcate am jucat în zece oameni pe o greșeală impardonabilă a unui jucător de-al meu care...nu se face la acest nivel.

Sunt foarte multe schimbări față de anul trecut, au venit jucători, nu e ușor să implementezi și să ai o exprimare extraordinară, mai ales când întâlnești astfel de adversari. Cred că ne sperie golul respectiv, le-am spus să nu ne retragem, după am luat două goluri.

Astăzi am făcut un joc mai bun decât la Cluj, din punct de vedere al exprimării, dar ăsta este nivelul și trebuie să acceptăm”, a spus Marius Șumudică la conferința de presă.

„Nu vreau să mă uit în spate!”

Întrebat despre cât de greu îi este să schimbe stilul echipei, în contextul în care antrenorii precedenți au abordat un stil defensiv, Șumudică a răspuns sincer: „Nu îmi este ușor să transform o echipă, nu vreau să mă uit în spate și să analizez ceilalți antrenori. Dan Petrescu este un antrenor care a făcut performanță aici, care cu stilul lui de joc a calificat echipa, au câștigat campionate. Eu sunt alt gen de antrenor, încerc să joc mai mult pe atac. Cred că dacă rămâneam în 11 contra 11 puneam mai multe probleme în prima repriză”.