„Avem o mare problemă” Ce a spus Mircea Lucescu în urma eliminării din play-off-ul Champions League: „Va fi un an dificil”

Mircea Lucescu benfica - dinamo kiev Dinamo Kiev play-off champions league Calificari
Data publicarii: Miercuri 24 August 2022, 09:44
Data actualizarii: Miercuri 24 August 2022, 09:44

Dinamo Kiev a fost eliminată de Benfica în play-off-ul Champions League, scor 0-5 la general.

Dinamo Kiev a pierdut în tur pe stadionul din Lodz cu 0-2, în fața unei Benfici care a arătat mult mai puternic decât formația dirijată de Mircea Lucescu. Însă, nici în retur gruparea ucraineană nu a arătat mai bine și a pierdut cu 0-3.

În cupele europene, Mircea Lucescu o va antrena pe Dinamo Kiev doar în Europa League. După meci, antrenorul a vorbit despre situația dificilă în care se află fotbaliștii săi și a evidențiat faptul că va fi un an greu pentru formația ucraineană.

Lucescu: „Jucătorii noștri nu și-au mai văzut familiile”

„Avem o mare problemă. Nu e posibil să facem atâtea greșeli câte am făcut azi. Am spus înaintea meciului că Benfica e mai bună decât noi și acesta era testul perfect. Putea să fie 6-0 sau 7-0. E o diferență mare între cele două echipe.

E foarte greu pentru o echipă aflată în situația noastră. Jucătorii noștri nu au mai ajuns acasă de luni de zile și nu și-au mai văzut familiile. Trebuie să începem campionatul acum, nu vreau să caut scuze. Benfica a fost echipa mai bună, tur-retur. Chiar și așa, am făcut meciuri foarte bune în Champions League.

Vreau să continuăm să jucăm fotbal. Vrea să arătăm o imagine a unei țări care vrea să trăiască. Sper ca jucătorii să se recupereze mental după acest meci. Trebuie să vedem ce se întâmplă. Va fi un an dificil.”, au fost cuvintele lui Mircea Lucescu la conferința de presă.

Benfica - Dinamo Kiev

După rezultatul liniștitor din tur, scor 2-0, portughezii i-au luat tare pe elevii lui Mircea Lucescu și în manșa secundă. Otamendi a deschis scorul în minutul 27, iar Rafa Silva a dus scorul la 2-0 în minutul 40.

Era deja 4-0 la general, iar calificarea părea a fi din ce în ce mai aproape pentru portughezi. Doar că Benfica a mai ”lovit” și în minutul 42, prin David Neres.

După pauză nu s-a mai marcat, astfel că Benfica a obținut calificarea în grupele Champions League cu scorul general de 5-0.