Mircea Lucescu, eliminat din preliminariile Champions League! Benfica nu a avut milă de Dinamo Kiev

Mircea Lucescu benfica - dinamo kiev Champions League Calificari Mircea Lucescu
Data publicarii: Miercuri 24 August 2022, 00:00
Data actualizarii: Miercuri 24 August 2022, 00:02

Dinamo Kiev, echipa antrenată de Mircea Lucescu, a pierdut categoric în ultimul meci din play-off-ul Ligii Campionilor, cu Benfica, scor 3-0.

După rezultatul liniștitor din tur, scor 2-0, portughezii i-au luat tare pe elevii lui Mircea Lucescu și în manșa secundă. Otamendi a deschis scorul în minutul 27, iar Rafa Silva a dus scorul la 2-0 în minutul 40.

Dinamo Kiev, eliminată din preliminariile Champions League!

Era deja 4-0 la general, iar calificarea părea a fi din ce în ce mai aproape pentru portughezi. Doar că Benfica a mai ”lovit” și în minutul 42, prin David Neres.

După pauză nu s-a mai marcat, astfel că Benfica a obținut calificarea în grupele Champions League cu scorul general de 5-0.

Dinamo Kiev va juca în Europa League, a doua cea mai importantă competiție organizată de UEFA. În grupe, echipa lui Mircea Lucescu va face parte, cel mai probabil, din prima urnă valorică la tragerea la sorți, astfel că ar putea întâlni adversari mai accesibili.