Farul Constanta Mihai Aioani preliminarii Champions League Sheriff Tiraspol Calificari
Data publicarii: Marti 18 Iulie 2023, 21:07
Data actualizarii: Marti 18 Iulie 2023, 21:22

Farul Constanța a jucat în deplasare, returul cu Sheriff Tiraspol din primul tur preliminar Champions League,

În meciul de pe teren propriu, de la Ovidiu, campioana României a obținut o victorie la limită, scor 1-0, după reușita lui Kiki.

La Tiraspol, Sheriff a reușit să restabilească egalitatea la general, la finalul primei reprize, după golul marcat de Amine Talal. În minutele de prelungire, marocanul de 27 de ani a primit mingea în careu, Mihai Aioani a ieșit să-l blocheze, însă fotbalistul l-a driblat și a băgat mingea în poartă.

Cele mai bune rezultate din cupele europene

Cupa CSI (cupa statelor ex-sovietice), în 2003 și 2009 / a jucat în grupele Champions League o dată (2021-2022) / a evoluat în grupele Europa League de cinci ori (2009-2010, 2010-2011, 2013-2014, 2017-2018, 2022-2023) / cel mai departe a ajuns în play-off-ul de calificare în optimile de finală ale Europa League (2021-2022 / 2-0, 0-2, 2-3 după lovituri de departajare cu Sporting Braga) / printre rezultatele prestigioase ale echipe în Europa se numără victoriile cu Real Madrid (2-1), Dinamo Kiev (2-0), Lokomotiv Moscova (2-1), Steaua Roșie Belgrad (1-0), Dinamo Zagreb (3-0) și Șahtior Donețk (2-0)