Marius Avram nu s-a ferit de cuvinte, după ce a văzut prima repriză din Sheriff - Farul

Sheriff - Farul Liga Campionilor Marius Avram Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 18 Iulie 2023, 21:08
Data actualizarii: Marti 18 Iulie 2023, 21:08

La pauză, Sheriff Tiraspol a condus-o pe Farul Constanța cu 1-0.

Cele două echipe s-au confruntat în primul tur preliminar pentru grupele Champions League. În manșa tur al „dublei”, echipa pregătită de Gică Hagi a câștigat cu 1-0.

După o primă repriză în care elevii lui Hagi nu prea s-au regăsit pe teren, Marius Avram, fost mare arbitru, a precizat că Farul trebuie să ofere tot ce are mai bun în partea a doua pentru a se califica în următorul tur.

„Repriza a doua e totul sau nimic pentru Farul. E un Farul diferit față de ce am văzut în campionat. Nu mai leagă pasele, nu-i mai vedem pe băieți sprintând în benzi. Ceva trebuie schimbat la pauză. Cred că se vor auzi țipetele lui Gică Hagi acolo”, a spus Marius Avram la televiziunea DigiSport.

Câştigătoarea dintre Farul Constanţa şi Sheriff Tiraspol va juca în al doilea tur preliminar al Ligii Campionilor cu învingătoarea din dubla care le opune pe Maccabi Haifa şi Hamrun Spartans. Maccabi este ca și calificată, după 4-0 în prima manşă, în deplasare.

Dacă Farul va fi eliminată de Sheriff din Liga Campionilor, campioana României va juca în turul 2 preliminar al Europa Conference League cu învinsa dintre Urartu şi Zrinjski.

Ce a declarat Gheorghe Hagi înainte de returul de la Tiraspol

"Primul meci l-am avut la Constanţa, un meci foarte bun contra unei echipe mult mai experimentate ca noi pe plan european, am făcut un rezultat foarte bun. Dar asta nu înseamnă că suntem favoriţi. Cred că şansele sunt egale, aşa cum am plecat de la început.

Ştim că întâlnim o echipă foarte bună, foarte disciplinată, cu un antrenor care vine din Italia şi care are jucători valoroşi, care pot face diferenţa în orice moment.

Suntem conştienţi că trebuie să facem un meci foarte bun, atât defensiv cât şi ofensiv, un meci complet. Cu gândul ăsta am venit aici şi vom încerca să fim noi, să impunem ritmul şi intensitatea jocului.

Acum cred că şi noi şi ei ne cunoaştem mult mai bine decât în meciul tur, aşa că nu cred că putem fi surprinşi de ceva. Poate apar doar mici schimbări, pentru că au adus mulţi jucători", a explicat Gheorghe Hagi, managerul tehnic al Farului.