Bianca Perie Ghelber Alin Firfirica FRA premii atletism Atletism
Data publicarii: Luni 12 Decembrie 2022, 17:05
Data actualizarii: Luni 12 Decembrie 2022, 18:13

Eleva Mihaelei Melinte a fost campioană europeană la aruncarea ciocanului în 2022.

Federaţia Română de Atletism va premia atleţii care s-au remarcat în acest an competiţional, vineri. Alături de aceştia vor fi recompensaţi şi antrenorii care îi pregătesc.

Astfel, Bianca Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului), o sportivă cu o poveste de viață senzațională, a fost desemnată „Atleta anului”.

Atleții anului 2022

La Campionatele Europene de la Munchen, Bianca (antrenor Mihaela Melinte, SCM Bacău-CSA Steaua Bucureşti) a cucerit medalia de aur, după o pauză de 20 de ani. În plus, la Campionatele Mondiale din iulie, de la Eugene (Oregon, SUA), Bianca a fost a şasea, la fel ca la ultima ediţie a JO.

„Atletul anului” este Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului), atletul fiind legitimat la CSA Steaua Bucureşti-CSM Oneşti, avându-l ca antrenor pe Teodor Agachi. Alin a ocupat locul şapte la Mondiale, aceeaşi poziţie ca în întrecerea continentală.

La Tineret (U23) lider este Mihai Sorin Dringo (CSU – CSM Oradea, antrenor Robert-Ştefan Olah). Alergătorul de 400 m a avut în acest an următoarele rezultate: al cincilea la CE U23 – 400 m, locul 1 la Campionatul Balcanic de seniori – 400 m, Record Naţional de seniori şi U23– 45,38, Record Naţional de sală U23 – 46,79, Record Naţional de sală seniori 4x400 m 3:10,36.

Premiat la categoria U18 este Mihai Motorca, locul trei la Campionatele Europene la aruncarea discului (Club CS Gloria Arad, antrenor Constantin Miclea). Totodată, arădeanul a câştigat medalia de aur la Festivalul Olimpic al Tineretului European şi la Campionatele Balcanice U18.

Denisa Dragomir și Mădălina Florea au câștigat la categoria Alergare Montană

La categoria Alergare Montană au fost nominalizate două atlete:

Denisa Dragomir (FC Argeş Piteşti, antrenor Valentin Coroja), dublă campioană a lumii la CM de Skyrunning şi la Mondialele de alergare montană din Thailanda.

Mădălina Florea (CSM Sighişoara, antrenor Ioan Avram) a devenit în acest an vicecampioană europeană la alergare montană şi medaliată cu bronz la Campionatul Mondial de alergare montană uphill.