VIDEO Imnul României a răsunat în Germania! Imagini spectaculoase cu Bianca Perie Ghelber la ceremonia de premiere de la C.E. de atletism
![Imnul României a răsunat în Germania! Imagini spectaculoase cu Bianca Perie Ghelber la ceremonia de premiere de la C.E. de atletism Bianca Perie Ghelber aruncarea ciocanului imnul romaniei](https://res.sport.ro/assets/sport/2022/08/19/image_galleries/758563/imnul-romaniei-a-rasunat-in-germania-imagini-spectaculoase-cu-bianca-perie-ghelber-la-ceremonia-de-premiere_1_size6.jpg)
România are aur european la atletism după două decenii. Ionela Tîrlea cucerise aurul în 2002, în finala de la 400 m garduri.
Bianca Perie Ghelber a fost vedeta României la Europeanul de atletism de la Munchen și a fost aplaudată la scenă deschisă la festivitatea de premiere.
Imnul României a răsunat la Munchen
Imnul României a răsunat la Munchen, iar Bianca Perie Ghelber a făcut un excelent PR sportului românesc. Și la ceremonia de premiere - filmată de COSR - a fost însoțită de Victoria, fiica sa în vârstă de 7 ani.
Sportiva în vârstă de 32 de ani a cucerit aurul în proba de aruncarea ciocanului, cu un rezultat de 72,72 m, și a impresionat lumea sportului prin povestea sa de viață.
Descoperită de Lucică Cucoș, antrenată în prezent de Mihaela Melinte
Eleva celebrei Mihaela Melinte, campioană mondială la Edmonton, a fost însoțită la Munchen de fiica sa, Victoria, care i-a purtat noroc și i-a transmis forță atletei de la CSA Steaua.
Bianca Perie Ghelber a fost descoperită de antrenorul Lucică Cucoș și e unica cvadruplă campioană mondială de juniori din tot sportul românesc. A participat pentru prima dată la Jocurile Olimpice în 2008, la Beijing, iar anul trecut, la ediția de la Tokyo, a încheiat finala pe locul 6.
Ghelber (32 ani), clasată pe şase la JO de la Tokyo, anul trecut, s-a impus în finala de la Munchen cu 72,72 metri, devansându-le pe poloneza Ewa Rozanska, 72,12 m, şi pe italianca Sara Fantini, 71,58 m. În grupele preliminare, Ghelber obţinuse a treia performanţă, 71,27 metri.
România a obţinut prima medalie de aur continentală după o pauză de 20 de ani. Tot la Munchen, în 2002, Ionela Tîrlea cucerea singurul titlu pentru România, la 400 m garduri.
Atunci, Europenele erau programate odată la patru ani. La ediţia precedentă (1998), la Budapesta, actuala antrenoare a Biancăi Ghelber, Mihaela Melinte, urca pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, tot la aruncarea ciocanului.
VIDEO - Bianca Perie Ghelber, la Ora Exactă în Sport de la Pro Arena
Urmăriți SPORT.RO și pe Google News