FOTO ȘI VIDEO Acolo unde se avântă vulturii! Mădălina Florea, rezultat important la Mondialul de alergare montană

Madalina Florea alergare montana Atletism
Data publicarii: Marti 13 Iunie 2023, 07:49
Data actualizarii: Luni 12 Iunie 2023, 22:56

Atleta din Sighișoara, exemplu de ambiție și sacrificiu într-o probă dificilă, de anduranță.

Atleta română Mădălina Florea s-a clasat pe locul 6 în proba feminină de mountain classic, sâmbătă, la Campionatele Mondiale de alergare montană de la Innsbruck-Stubai (Austria).

Florea a fost înregistrată cu timpul de 1 h 07 min 25 sec în proba de 15,5 km, cu 760 m diferenţă de nivel. Victoria a fost obţinută de americanca Grayson Murphy, în 1 h 04 min 29 sec, urmată de suedeza Tove Alexandersson, 1 h 05 min 26 sec, şi de atleta kenyană Joyce Muthoni, 1 h 06 min 40 sec.

Magdalena Bosînceanu a ocupat locul 46, în 1 h 15 min 39, Adelina Panaet s-a clasat pe 48, în 1 h 16 min 16 sec, iar Liliana Dragomir a încheiat pe 54, în 1 h 17 min 48 sec.

România, pe locul 11 la echipe

În întrecerea pe echipe, România a ocupat locul 11, victoria revenind Kenyei, care le-a devansat în clasamentul final pe Marea Britanie şi Franţa.

VIDEO Mădălina Florea, la Poveștile Sport.ro

La masculin s-a impus ugandezul Leonard Chemutai, în 56 min 14 sec, urmat de kenyanul Ombogo Kiriago Philemon, 56 min 22 sec, şi de germanul Filimon Abraham, 56 min 27 sec. Cel mai bine clasat român a fost Rareş Imre Miklos, pe 39, în 1 h 03 min 35 sec, Marius Valentin Popa a încheiat pe 48, în 1 h 04 min 33 sec, iar Peter-Daniel Herman a ocupat locul 64, în 1 h 06 min 30 sec.

Kenya s-a impus în concursul pe echipe, urmată de Italia şi Spania, iar România a încheiat pe 13.

La juniori (7,5 km şi 360 m diferenţă de nivel), primele două poziţii au fost ocupate de ugandezii James Kirwa, 27 min 37 sec, şi Hosea Chemutai, 27 min 43 sec, al treilea fiind germanul Matthieu Buehrer, în 27 min 52 sec. România a fost reprezentată de Dumitru-Florin Gut, clasat pe 52 (33 min 53 sec), Ciprian Costin - locul 54 (34 min 20 sec), Andrei Dascăl - locul 60 (35 min 17 sec) şi de Albert Constantin Munteanu - 67 (37 min 37 sec).

Pe echipe, Elveţia a ocupat prima poziţie, urmată de Franţa şi Spania, iar România a fost a 15-a.

La Mondialele de alergare montană din Austria cea mai bună clasare a fost reuşită de echipa masculină a României (Andrei Gabriel Preda, Ionel Cristian Manole, Cătălin Şorecău), care a ocupat locul cinci în proba de long trail (85 km şi 5.600 m diferenţă de nivel).