Sunt in MIZERIE! Newcastle a luat 11 goluri in doua etape, dar are in teren un golgheter! Cel mai tare meci din Premier League: Arsenal 7-3 Newcastle VIDEO

Arsenal Alex Ferguson Arsene Wenger Newcastle Premier League Anglia
Data publicarii: Duminica 30 Decembrie 2012, 09:45
Data actualizarii: Duminica 30 Decembrie 2012, 15:11

Distrugere, umilinta, rusine! Cuvintele in care presa din Anglia a descris prestatia lui Newcastle acasa la Wenger. Walcott a marcat de trei ori, Giroud de doua, iar blestemele lui Ferguson par sa o fi ajuns pe Newcastle.

Ultima data cand am scris de Newcastle subiectul discutiei era un meci spectaculos, pierdut cu 3-4 in fata lui United. Atunci, in centrul atentiei nu a fost partida, ci reactiile nebune ale lui Ferguson. El a intimidat arbitrii, a intarziat inceperea reprizei a doua si nu a fost sanctionat, spre indignarea adversarilor. Cu antrenorul celor de la Newcastle chiar s-a contrat destul de dur in timpul meciului.

Acum, dupa umilinta cu liderul Angliei, Newcastle mergea juca pe Emirates un meci spectaculos. Arsenal a condus de la un capat la celelalt, Walcott a fost vedeta - 3 goluri, apoi Giroud cu 2. Au mai marcat Podolski si Chamberlain. Cele doua au mers 'cap la cap' pana la 3-3, de fiecare data Arsenal marca, iar adversara egala.

Dupa minutul 69 a urmat nebunia: Arsenal a mai inscris de patru ori in 17 minute si totul s-a terminat cu un spectaculos 7-3.

Interesant este ca Newcastle are, in ciuda scorului, unul dintre cei mai buni marcatori din Anglia. Demba Ba are 12 reusite, iar aseara a dat 2 din cele 3 goluri ale echipei sale. Oricum, nu atacul pare sa fie problema echipei, care a dat 3 goluri defensivei lui United, si alte trei celei lui Arsenal. Apararea pare sa fie intr-o pasa extrem de slaba, cu 11 goluri luate in doua meciuri.

In campionat, Arsenal este pe locul 5, iar Newcastle pe 15, cu a doua cea mai slaba aparare din Anglia, 37 de goluri primite, dupa Villa (39).

VIDEO cu golurile din Arsenal 7-3 Newcastle