Probleme mari pentru Liverpool după remiza cu Manchester City

MANCHESTER CITY - LIVERPOOL Jurgen Klopp Premier League Anglia Jurgen Klopp, antrenorul lui Liverpool / Foto: Imago Images
Data publicarii: Sambata 25 Noiembrie 2023, 18:17
Data actualizarii: Sambata 25 Noiembrie 2023, 18:16

Manchester City - Liverpool s-a încheiat 1-1.

Cele două echipe s-au întâlnit în a 13-a etapă din Premier League pe stadionul "Etihad". La capătul celor 90 de minute, Manchester City și Liverpool au împărțit punctele.

După remiza din Manchester, Jurgen Klopp a subliniat faptul că doi jucători importanți din angrenajul lui Liverpool s-au accidentat: Diogo Jota și portarul Alisson.

• Jurgen Klopp, antrenorul lui Liverpool / Foto: Imago Images

"Umbra acestui joc a fost evident că Alisson a simțit ceva, la fel ca Diogo Jota, ceea ce trebuie să evaluăm și abia apoi să vedem ce urmează. Asta nu e prea tare.

Sper că nu e atât de gravă (n.r. accidentarea lui Alisson), dar nu am niciun răspuns momenta, nicio idee în acest moment despre ce i se întâmplă. Am vorbit cu el și mi-a spus că a simțit doar puțin, dar trebuie să așteptăm radiografia", a spus Jurgen Klopp după meci.

"Cormoranii" nu au mai reușit să o învingă pe Manchester City din octombrie 2022, când Liverpool îi întâlnea pe "cetățeni" pe Anfield în a 11-a rundă din sezonul 2022/23, scor 1-0.

Manchester City - Liverpool 1-1

Erling Haaland a deschis scorul în minutul 27, din pasa lui Nathan Ake. În repriza secundă, Trent Alexander-Arnold a restabilit, ulterior, diferența, în partea secundă, în minutul 80.

În urma acestei remize, Manchester City rămâne în vârful clasamentului cu 29 de puncte. Nouă victorii, două rezultate de egalitate și două înfrângeri a bifat trupa lui Pep Guardiola până acum, după 13 etape desfășurate în eșalonul de top al Angliei.

De cealaltă parte, formația dirijată de Jurgen Klopp se situează pe poziția secundă cu 28 de puncte. În consecință, Liverpool a obținut până în momentul actual opt victorii, patru egaluri și un singur eșec.