Prima umilinta dupa Dinamo si 6 goluri luate dupa 32 de ani! Everton 1-6 Arsenal

Arsenal Everton Anglia
Data publicarii: Sambata 15 August 2009, 21:45
Data actualizarii: Sambata 15 August 2009, 22:52

Everton nu a mai primit atatea goluri intr-un meci de la umilinta cu Dinamo din fosta Cupa UEFA, din 15 septembrie 2005.

In prima etapa din Anglia, gradinita lui Wenger a sters pe jos cu a doua echipa din Liverpool, Everton, care n-a mai primit 6 goluri pe teren propriu de 32 de ani.

Atunci, Manchester castiga cu 6-2. Arsenal a batut-o mai rau pe Everton in prima etapa din Premier League. I-a dat 6-1, intr-un meci cu goluri superbe.

Denilson a deschis scorul pentru Arsenal in min 26 cu un sut superb in vinclu de la 20 de metri. Vermaelen a marcat chiar la debut si a dus scorul la 2-0 in minutul 37.

In minutul 41, Gallas a marcat cu capul din 6 metri pentru 3-0, iar Fabregas a reusit o dubla in minutele 48 si 69. In minutul 88, Silva ducea scorul la 6-0, pentru ca Saha sa marcheze golul de onoare in minutul 90.

Dupa ce a reusit al doilea gol al sau in acest meci, Fabregas a luat un tricou al lui Arsenal cu numele lui Jarque, fostul capitan al lui Espanol, decedat in urma unui atac de cord.