Liverpool Manchester City Naby Keita Newcastle Premier League Anglia
Data publicarii: Sambata 30 Aprilie 2022, 17:03
Data actualizarii: Sambata 30 Aprilie 2022, 17:03

Liverpool a învins Newcastle, pe St. James' Park, scor 1-0, în runda cu numărul 35 din Premier League, iar echipa lui Jurgen Klopp a revenit, cel puțin temporar, pe primul loc.

La primul meci după ce Jurgen Klopp și-a prelungit contractul, Liverpool a controlat duelul cu Newcastle, însă a reușit să marcheze o singură dată, în minutul 19. După o recuperare a lui James Milner și o pasă a lui Jordan Henderson, Naby Keita a reușit o acțiune superbă în careul advers și a marcat după ce a driblat portarul.

Newcastle - Liverpool 0-1, în Premier League

Klopp a odihnit la această partidă jucători precum Mohamed Salah, Fabinho, Thiago sau Alexander-Arnold. Primii trei au fost introduși ultimele 20 de minute.

În urma acestei victorii, Liverpool a ajuns la nu mai puțin de 42 de victorii în acest sezon, în toate competițiile, performanță cu care se mai pot lăuda doar alte trei echipe din istoria primului eșalon din Anglia: Everton (43), Manchester City (50) și Manchester United (44), potrivit Opta.

Victoria o readuce pe Liverpool pe primul loc în Premier League. "Cormoranii" au acum 82 de puncte, cu două peste Manchester City, însă formația lui Pep Guardiola joacă în această seară, de la ora 19:30, împotriva lui Leeds, iar o victorie a "cetățenilor" ar produce din nou rocada în clasament.