VIDEO Manchester City - Liverpool 2-2. Final nebun în Premier League! Cum arată programul candidatelor la titlu

Anglia
Data publicarii: Duminica 10 Aprilie 2022, 20:38
Data actualizarii: Duminica 10 Aprilie 2022, 20:43

Manchester City și Liverpool, primele două clasate din Premier League, singurele rămase în lupta pentru titlu, au remizat, scor 2-2, în runda cu numărul 32.

City a început mai bine și a deschis scorul după doar cinci minute. Kevin De Bruyne a luat o acțiune pe cont propriu, l-a depășit pe Fabinho, iar șutul său deviat de la marginea careului l-a învins pe Alisson.

Manchester City - Liverpool 2-2. Final nebun în Premier League

Liverpool a oferit o replică imediată, iar scorul a devenit 1-1 din minutul 13. După o centrare a lui Robertson în careu, Alexander Arnold l-a găsit liber pe Diogo Jota, care a punctat cu un șut din șapte metri.

La mijlocul primei reprize, Ederson a fost aproape de un autogol, însă goalkeeper-ul lui Manchester City a dat dovadă de mult calm și a scos o minge de pe linia porții. Echipa lui Pep Guardiola a revenit în avantaj din minutul 37, când Joao Cancelo a trimis o centrare perfectă și l-a lăsat singur cu portarul pe Gabriel Jesus, care a finalizat din careul mic.

Și de această dată, Liverpool a răspuns rapid. La prima acțiune ofensivă din repriza secundă, trupa lui Klopp a reușit egalarea prin Sadio Mane, care a primit o pasă perfectă de la Mohamed Salah și a marcat cu un șut în forță.

City a marcat pentru 3-2 în minutul 63, însă golul lui Raheem Sterling a fost anulat după intervenția VAR pentru un ofsaid milimetric în care se afla internaționalul englez. Echipa lui Pep Guardiola a mai avut o șansă majoră la ultima fază a partidei, însă Riyad Mahrez, aflat în poziție excelentă, a șutat peste poarta lui Liverpool.

S-a terminat 2-2, iar diferența dintre Manchester City (74p) și Liverpool (73p) rămâne de doar un punct, însă programul "cetățenilor" pare să fie ceva mai simplu în acest final de sezon.

VIDEO Rezumatul meciului Manchester City - Liverpool 2-2