VIDEO Legendele fotbalului britanic au dat verdictul în cazul lui Radu Drăgușin! Gary Lineker și Micah Richards au discutat prestația românului

radu dragusin Gary Lineker Micah Richards Anglia
Ionuț Stoica
Data publicarii: Marti 12 Martie 2024, 12:16
Data actualizarii: Marti 12 Martie 2024, 12:36
Radu Drăgușin (22 de ani) a jucat al patrulea meci la Tottenham, primul în care a prins mai multe minute, aproximativ 50 contra lui Aston Villa în victoria cu 4-0.

Legendă a echipei Tottenham Hotspur și a fotbalul britanic, Gary Lineker și-a dat în premieră cu părerea despre Radu Drăgușin.

Fostul fotbalist a vorbit în podcastul "The Rest is Football" despre evoluția lui Drăgușin din meciul cu Aston Villa.

Lineker a avut doar cuvinte de laudă pentru fundașul român, fiind chiar uimit de ce transfer a făcut Ange Postecoglou.

Gary Lineker și Micah Richards despre evoluția lui Drăgușin

"Drăgușin? Cred că s-a descurcat foarte bine", a spus Gary Lineker, discutând cu fostul fundaș dreapta al Manchester City, Micah Richards.

"Uneori este dificil să intri într-un sistem de joc care se apără foarte sus. Cred că apărătorilor din școala veche ne place să stăm cât mai jos.

Dar acum fundașii trebuie să facă mai mult. Drăgușin a făcut un joc foarte bun. El poate juca un pic și la centrul terenului, așa că da… e o achiziție foarte bună pentru Spurs", a adăugat Micah Richards.

Radu Drăgușin a prins cele mai multe minute de când se află la Tottenham în partida cu Aston Villa, câștigată cu scorul de 4-0.

Fotbalistul român a fost introdus pe teren în minutul 49, iar evoluția sa a fost una bună, cu două șuturi blocate și o interceptare. Nu a fost driblat niciodată, dar a pierdut cinci dueluri. Fundașul român a avut 35 din 40 pase reușite, o medie de 88%.

Ce a declarat Radu Drăgușin după meciul cu Aston Villa

La finalul meciului, românul a spus că s-a simțit foarte bine pe gazon și că speră ca evoluția sa în meciul cu Aston Villa să-i aducă mai multe minute pe viitor.

„Sunt foarte fericit că am câștigat astăzi. A fost un meci foarte important și ne bucurăm că am obținut puncte importante pentru cursa noastră pentru competițiile europene.

Da, îmi lipsea acest sentiment (n.r. - emoția de a fi te teren). Sunt foarte fericit și privesc înainte. M-am simțit foarte bine pe gazon, am avut un ritm foarte bun și cum am spus, sper să primesc cât mai multe șanse de a juca.

Mă simt foarte bine în Anglia. Oamenii de la club m-au primit foarte bine și deja mă simt ca acasă aici”, a spus Radu Drăgușin după victoria cu Aston Villa.