Verdict neașteptat în cazul lui Radu Drăgușin. Britanicii nu s-au ferit să-l caracterizeze pe internaționalul român

radu dragusin Premier League Tottenham Stranieri
Data publicarii: Luni 11 Martie 2024, 17:19
Data actualizarii: Luni 11 Martie 2024, 17:28

Radu Drăgușin (22 de ani) a jucat al patrulea meci la Tottenham, însă primul în care a prins mai multe minute, aproximativ 50 contra lui Aston Villa în victoria cu 4-0.

În etapa cu numărul 28 din Premier League, Radu Drăgușin a a jucat aproximativ 50 de minute pentru Tottenham în victoria de pe terenul lui Aston Villa, scor 4-0. Fundașul român a fost introdus în minutul 49 în locul lui Micky van de Ven, care a suferit o accidentare.

După evoluția avută, jurnaliștii britanici au făcut o amplă caracterizare apărătorului central, explicând care au fost punctele forte, dar și unde mai are de lucrat pentru a putea spera să obțină locul de titular la Tottenham.

"Acest nefericit episod îi deschide ușa lui Radu Drăgușin pentru a-și etala talentul.

Accidentarea rămâne un motiv serios de îngrijorare la intrarea în ultima linie dreaptă, având în vedere că Van de Ven a pierdut deja o mare parte a sezonului, din cauza unei probleme la tendon, care l-a ținut pe tușă timp de șase săptămâni.

Cu toate acestea, în mijlocul tristeții, există o rază de speranță. Forfaitul lui Micky îi deschide calea lui Radu Drăgusin, achiziția noastră din ianuarie din Serie A, care trebuie să facă un pas înainte și să candideze la titularizare.

Poreclit 'Războinicul' la Genoa, internaționalul român a venit la Londra cu mai puțină fanfară decât Van de Ven, însă statisticile sale au sugerat că ar putea fi o altă achiziție isteață.

Cumpărat cu 25 de milioane de euro plus alte 6 milioane ca bonusuri, Drăgusin a avut o evoluție decentă pe Villa Park, având câteva degajări și intercepții cruciale, deși nu a reușit să câștige niciunul dintre cele trei dueluri avute cu adversarii din Birmingham.

Fundașul de 22 de ani va avea nevoie de o serie de meciuri pentru a se scutura de rugină, dar aceasta este și marea lui șansă de a revendica un rol de titular", au prezentat jurnaliștii de la  whiteheartlane.com, evoluția lui Radu Drăgușin.

Ce a declarat Radu Drăgușin după meciul cu Aston Villa

La finalul meciului, românul a spus că s-a simțit foarte bine pe gazon și că speră ca evoluția sa în meciul cu Aston Villa să-i aducă mai multe minute pe viitor.

„Sunt foarte fericit că am câștigat astăzi. A fost un meci foarte important și ne bucurăm că am obținut puncte importante pentru cursa noastră pentru competițiile europene.

Da, îmi lipsea acest sentiment (n.r. - emoția de a fi te teren). Sunt foarte fericit și privesc înainte. M-am simțit foarte bine pe gazon, am avut un ritm foarte bun și cum am spus, sper să primesc cât mai multe șanse de a juca.

Mă simt foarte bine în Anglia. Oamenii de la club m-au primit foarte bine și deja mă simt ca acasă aici”, a spus Radu Drăgușin după victoria cu Aston Villa.