Jurgen Klopp a răspuns criticilor! Jucătorul pe care l-a apărat și despre care a spus că „e de neoprit”

Liverpool Darwin Nunez Jurgen Klopp Premier League Anglia Jurgen Klopp
Vali Andronescu
Data publicarii: Miercuri 28 Decembrie 2022, 09:52
Data actualizarii: Miercuri 28 Decembrie 2022, 09:51

„Cormoranii” au învins-o pe Aston Villa în deplasare, scor 3-1, în Premier League.

Liverpool a obținut trei puncte importante în lupta pentru primele patru, având în vedere startul ratat de sezon al trupei lui Jurgen Klopp, cu.

„Cormoranii” l-au transferat în vară pe Darwin Nunez pentru 80 milioane de euro, iar cu bonusuri, suma ar putea ajunge chiar la 100 milioane. Uruguayanul a înscris nouă goluri în 20 de meciuri, dar presa de afară nu e satisfăcută cu performanțele atacantului.

Jurgen Klopp l-a apărat și a precizat că Nunez e de neoprit în fața porții, chiar dacă în meciul cu Aston Villa, uruguayanul a ratat cât pentru tot sezonul la Liverpool.

„E de neoprit când avem mingea și o pasăm în momentul potrivit, nu e niciun fundaș care poate să-l prinde. Știu toate poveștile care se învârt pe lângă și totul e în regulă, noi rămânem calmi, totul va fi bine. A jucat excepțional și am câștigat cu 3-1, asta e tot ce contează.

Nu am fost în joc de ieri și pot spune că am avut și câțiva atacanți pe lângă mine. Știu că să marchezi la început nu e chiar atât de important. Sunt multe alte lucruri mult mai importante. Trebuie doar să rămâi calm”, au fost cuvintele lui Jurgen Klopp, potrivit Mirror.

Aston Villa - Liverpool 1-3

„Cormoranii” au intrat excelent în joc, iar Mohamed Salah a și punctat pe tabelă în minutul cinci. Joel Matip a fost aproape de majorarea diferenței, dar golul său a fost anulat de intervenția VAR, care a semnalat un ofsaid.

Prima repriză s-a terminat cu Virgil van Dijk, care a înscris în minutul 37 și a blocat, temporar, tabela la 2-0 pentru formația dirijată de Jurgen Klopp.

În partea a doua a meciului, Watkins a redus din diferență în minutul 59, iar Bajcetic a fost introdus la Liverpool spre final și a securizat cele trei puncte în minutul 81, cu primul său gol în Premier League.