Reacția lui Erik ten Hag după ce Liverpool „l-a furat” pe Cody Gakpo de la Manchester United

Manchester United Cody Gakpo Erik ten Hag Liverpool Anglia Erik ten Hag
Vali Andronescu
Data publicarii: Miercuri 28 Decembrie 2022, 09:21
Data actualizarii: Miercuri 28 Decembrie 2022, 09:21

Antrenorul neerlandez a avut câteva cuvinte de spus în urma victoriei „Diavolilor roșii” în fața lui Nottingham Forest, prima partidă de la restartul Premier League în urma Mondialului din Qatar.

Cu acest câștig, Manchester United a urcat pe locul cinci, cu 29 de puncte din 45 posibile. Formația de pe Old Trafford a înregistrat, astfel, a noua victorie în campionat, pe lângă cele două rezultate de egalitate și patru înfrângeri.

Cody Gakpo a fost cât pe-aci să ajungă la United, dar Liverpool a pus „sigiliu” pe fotbalistul neerlandez în ultimele momente. „Cormoranii” au plătit 42 milioane de euro pe serviciile jucătorului, sumă care poate ajunge, însă la 49 milioane de euro cu tot cu bonusuri.

După victoria cu Nottingham, antrenorul lui United, Erik ten Hag, a fost întrebat de transferul realizat de rivalii din Premier League.

„Nu vorbesc despre cazurile individuale. Nu urmăresc alte echipe. Sunt convins de jucătorii pe care-i am, individuali sau sub formă de echipă, că pot concurca cu celelalte echipe”, a spus Erik ten Hag, printre altele, după victoria cu Nottingham Forest, potrivit Daily Mail.

Manchester United - Nottingham Forest 3-0

„Diavolii roșii” au înscris două goluri rapide, prin Marcus Rashford (minutul 19) și Anthony Martial (minutul 22). Oaspeții au marcat și ei în prima parte, dar reușita a fost anulată de intervenția VAR.

În repriza secundă, Casemiro l-a servit excelent pe Fred care a punctat pentru 3-0 (minutul 87). Tabela a rămas nemodificată până la fluierul final al lui Anthony Taylor, iar United a obținut toate cele trei puncte.