Guardiola i-a oferit un singur minut în Premier League, iar acum îl simpatizează: „Are fizicul perfect. E foarte sexy!”

Manchester City Kalvin Phillips Pep Guardiola Premier League Anglia Pep Guardiola
Vali Andronescu
Data publicarii: Vineri 30 Decembrie 2022, 13:54
Data actualizarii: Vineri 30 Decembrie 2022, 13:54

49 milioane de euro a costat jucătorul adus de Manchester City în perioada de mercato din vară.

Manchester City se află în acest moment pe locul doi în clasamentul din primul eșalon al Angliei. În vară, cetățenii i-au adus la echipă pe Erling Haaland, Kalvin Phillips, Manuel Akanji, Sergio Gomez și Stefan Ortega.

Despre Kalvin Phillips, Pep Guardiola a scris că nu l-a utilizat din cauza kilogramelor în plus, iar recent, a vorbit din nou despre fostul jucător de la Leeds, evidențiind că are un trup de invidiat.

„Nu e accidentat. A ajuns la noi supraponderal. Acum are fizicul perfect. E foarte sexy”, a glumit Pep Guardiola pe seama lui Kalvin Phillips, potrivit Tuttomercatoweb.

• Un minut a evoluat Phillips în această stagiune în Premier League
  • Și 13 minute a bifat englezul în grupele Champions League
  • În Carabao Cup, Philips a jucat 40 de minute împotriva lui Chelsea

City, în această stagiune

„Cetățenii” se află pe locul doi în acest moment în Premier League, după 15 meciuri jucate. Manchester City a obținut, astfel, 11 victorii, două rezultate de egalitate și două înfrângeri.

Trupa de pe „Etihad” a câștigat prima partidă de la restartul campionatului, în urma pauzei internaționalei specifice Mondialului din Qatar, 3-1 vs Leeds.

În următoarea etapă, Manchester City se va duela cu Everton pe 31 decembrie, ora 17:00, iar după Anul Nou, „cetățenii” vor face deplasarea la Londra pentru meciul cu Chelsea de pe 5 ianuarie, ora 22:00.