VIDEO Există minutul ăsta?! Cum a câștigat Chelsea în prima etapă din Premier League

Chelsea Everton Jorginho Premier League Tottenham Anglia
Data publicarii: Duminica 07 August 2022, 09:37
Data actualizarii: Duminica 07 August 2022, 09:41

Londonezii s-au impus cu 1-0 în deplasarea de la Everton prin golul marcat de Jorginho, din lovitură de la 11 metri.

Chelsea a debutat cu dreptul în noua ediţie din Premier League, londonezii impunându-se sâmbătă seara, în deplasare, cu 1-0, în faţa celor de la Everton, în prima etapă a campionatului.

Singurul gol a fost reuşit de Jorginho, în minutul 45+9, din penalty.

Tottenham, victorie clară cu 4-1 în fața lui Southampton

Tottenham nu a avut emoţii în partida de pe teren propriu cu Southampton, impunându-se cu un categoric 4-1, deşi oaspeţii au deschis scorul.

James Ward-Prouse a marcat pentru "sfinţi" în minutul 12, însă gazdele au revenit şi au punctat de trei ori prin Ryan Sessegnon (21), Eric Dier (31), Dejan Kulusevski (63), cel de-al patrulea gol fiind de fapt un autogol al lui Mohammed Salisu (61).

Celelalte rezultate din prima etapă din Premier League

Leeds United a trecut cu 2-1 de Wolverhampton. Pe Elland Road Stadium, "lupii" au marcat primii, în minutul 6 prin Daniel Prodence, gazdele au egalat în minutul 24, prin Rodrigo, victoria lui Leeds revenind după autogolul din minutul 74 al lui Rayan Ait-Nouri.

Jucând acasă, pe St. James' Park, Newcastle United a învins cu 2-0 pe nou-promovata Nottingham Forest. Au marcat Fabian Schar (58) şi Callum Wilson (78).

Într-o altă partidă, Bournemouth s-a impus pe teren propriu, cu 2-0, în faţa celor de la Aston Villa. Jefferson Lerma (2) şi Kieffer Moore (80) au punctat pentru gazde.

În alte două meciuri, Arsenal a câştigat cu 2-0 în faţa lui Crystal Palace, iar Fulham şi Liverpool au terminat la egalitate, 2-2.

Meciurile de duminică din Premier League

Ultimele meciuri ale etapei se vor disputa duminică: Leicester City - Brentford, Manchester United - Brighton & Hove Albion și West Ham United - Manchester City.