Crystal Palace - Liverpool 1-2. ”Cormoranii” au câștigat din nou dramatic în Premier League!

Crystal Palace - Liverpool Crystal Palace Liverpool Anglia
Data publicarii: Sambata 09 Decembrie 2023, 17:30
Data actualizarii: Sambata 09 Decembrie 2023, 17:30

Liverpool a câștigat din nou dramatic în Premier League, scor 2-1 pe terenul celor de la Crystal Palace, cu două goluri marcate pe finalul partidei.

După 0-0 la pauză pe Selhurst Park din Londra, Crystal Palace a reușit să deschidă scorul în minutul 57, după un penalty transformat de Jean-Philippe Mateta.

Liverpool, încă un succes dramatic în Premier League

În minutul 75, Palace a rămas în zece oameni după ce Ayew a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat, iar un minut mai târziu Mohamed Salah a reușit să restabilească egalitatea.

În prelungirile partidei, în minutul 90+1, Harvey Elliott a stabilit scorul final cu un șut din afara careului, la care portarul advers nu a putut interveni, și a adus trei puncte importante pentru Liverpool în lupta pentru titlu din Premier League.

După acest rezultat, Liverpool a urcat pe primul loc, cu 37 de puncte, la un singur punct în fața rivalei Arsenal, care are pun meci în minus.

Liverpool va primi vizita rivalei Manchester United în următoarea rundă, iar Crystal Palace, care a rămas pe locul 15 cu 16 puncte, va avea parte de un alt test dificil. În deplasare, cu Manchester City.