VIDEO EXCLUSIV Chelsea is alive! Gol fabulos al lui Enzo Fernandez, londonezii s-au distrat în FA Cup pe terenul revelației din Premier League

Data publicarii: Joi 08 Februarie 2024, 09:36
Data actualizarii: Joi 08 Februarie 2024, 09:40

Aston Villa nu a avut nicio șansă în Cupa Angliei în fața lui Chelsea, echipă aflată însă într-o criză profundă.

Aflată într-o criză parcă fără de sfârșit, Chelsea s-a calificat miercuri seara în optimile de finală ale Cupei Angliei, trecând în turul 4 de Aston Villa, scor 3-1.

Rezultatul este mai mult decât surprinzător, având în vedere că Aston Villa este revelația sezonului în Premier League, unde acum ocupă locul 4, echivalent cu calificarea în grupele Champions League, în timp ce londonezii sunt în a doua parte a clasamentului, pe locul 11.

Aston Villa - Chelsea 1-3, urmează Leeds United pentru londonezi în optimile FA Cup

Pe ”Villa Park”, Chelsea a marcat prin Conor Gallagher (’11), Nicolas Jackson (’21) şi Enzo Fernandez (’54 - cu o execuție fantastică din lovitură liberă), în timp ce gazdele au redus din diferență abia în prelungirile partidei, când a înscris Moussa Diaby, în minutul 90+1.

Partida din turul 4 al FA Cup a fost o rejucare, conform regulamentului competiției, după ce pe 26 ianuarie, pe ”Stamford Bridge”, scorul a fost 0-0.

În optimi, Chelsea o va întâlni pe Leeds United, echipă din Championship.

Video cu golurile din Aston Villa - Chelsea 1-3