Campionul mondial luat în vizor de granzii din Premier League: „Prețul său a crescut substanțial”

nationala argentinei Alexis Mac Allister Brighton Premier League Anglia
Vali Andronescu
Data publicarii: Sambata 24 Decembrie 2022, 15:54
Data actualizarii: Sambata 24 Decembrie 2022, 15:53

Naționala Argentinei a câștigat Cupa Mondială după ce a învins-o pe Franța la loviturile de departajare în marea finală: 3-3, 4-2 d.l.d.

Alexis Mac Allister a bifat șase apariții la CM 2022, a înscris un gol și a pasat decisiv într-o situație. Per total, argentinianul a făcut o figură bună în Qatar, iar echipele mari au pus ochii deja pe serviciile sale.

Mijlocașul central este legitimat la Brighton din iarna anului 2019 și mai are contract cu formația din primul eșalon al Angliei până la finalul lui iunie 2025, dar chiar și așa, nu se știe dacă va mai prinde multe zile la echipă.

Potrivit fichajes.net, antrenorul lui Arsenal, Mikel Arteta, își dorește trei jucători în perioada de mercato din iarnă: Youri Tielemans, Adrien Rabiot și Alexis Mac Allister.

„Argentinianul e cea mai dificilă opțiune, pentru că este sub contract și a făcut o performanță magnifică în Qatar. Brighton nu-l va vinde în iarnă și va asculta ofertele doar în vară. Prețul său a crescut substanțial datorită Cupei Mondiale”, a notat sursa de mai sus.

Argentina - Franța 3-3 (4-2 d.l.d.)

Argentina a început fantastic finala Campionatului Mondial din Qatar. Lionel Messi a deschis scorul din penalty (minutul 23), iar Di Maria a majorat diferența (minutul 36). Sud-americanii au controlat excepțional partida, până în minutul 80.

Francezii au beneficiat de o lovitură de pedeapsă, iar Kylian Mbappe a redus din diferență. Un singur minut mai târziu, starul lui Paris Saint-Germain a restabilit egalitatea și a trimis meciul în prelungiri.

Lionel Messi a readus-o pe Argentina pe culmile victoriei în minutul 108, dar același Kylian Mbappe a restabilit egalitatea și a ajutat „Cocoșul galic” să ajungă la loteria penalty-urilor.

Acolo, sud-americanii s-au impus catastrofal. 4-2 s-a terminat, după ce Martinez a parat lovitura lui Kingsley Coman, iar Tchouameni a trimis mult pe lângă poartă.

Argentina a devenit, astfel, campioana mondială la turneul final, ediția 2022, din Qatar!