Campionii mondiali au fost rivali în Tottenham - Liverpool, apoi au continuat disputa în online: „Mergi să plângi acasă!”

Tottenham Liverpool Anglia
Data publicarii: Duminica 01 Octombrie 2023, 13:15
Data actualizarii: Duminica 01 Octombrie 2023, 13:15

Tottenham și Liverpool s-au întâlnit în etapa a șaptea din Premier League, scor 2-1.

Meciul disputat pe Tottenham Hotspur Stadium a fost unul extrem de controversat, cu un gol perfect valabil anulat pe nedrept „cormoranilor”. Liverpool a rămas în inferioritate numerică în minutul 26, când Curtis Jones a văzut direct cartonașul roșu, în urma unui fault dur. În minutul 34, Luis Diaz a înscris, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid, deși poziția era regulamentară, iar PGMOL, forul responabil de arbitrajele din Premier League, a admis eroarea de arbitraj comisă în meciul de sâmbătă seară.

Son Heung-Min a deschis astfel scorul, în minutul 36, din pasa lui Richarlison, dar Gakpo a reușit să egaleze, în al patrulea minut de prelungiri. Liverpool a mai pierdut un om, în minutul 69, după ce Diogo Jota a văzut al doilea cartonaș galben, iar în al șaselea minut de prelungiri, Matip și-a trimis balonul în propria poartă.

'Dispută' între Mac Allister și Cristian Romero

Campionii mondiali cu Argentina, Alexis Mac Allister și Cristian Romero, au fost rivali în Tottenham - Liverpool, iar după meci și-au mutat 'disputa' în mediul online. Romero a postat pe Instagram după meci fotografii din timpul partidei și a adăugat o descriere sugestivă: „Această echipă are un spirit incredibil, o inimă mare, întotdeauna așa, toți împreună”.

Mac Allister nu a rezistat și i-a postat un comentariu: „Normal când jucați cu 12...”, la care fundașul i-a răspuns: „Mergi să plângi acasă!” Ulterior, fostul jucător de la Brighton și-a șters comentariul.