Dezastru pentru Liverpool: autogol la ultima fază, cu doi jucători eliminați!

Liverpool Joel Matip Tottenham Anglia
Data publicarii: Sambata 30 Septembrie 2023, 21:40
Data actualizarii: Sambata 30 Septembrie 2023, 21:40
Tottenham a învins dramatic Liverpool, scor 2-1, în runda a șaptea din Premier League.
Liverpool a rămas în inferioritate numerică din minutul 26. La scorul de 0-0, mijlocașul Curtis Jones s-a dus cu crampoanele direct pe glezna lui Yves Bissouma, iar arbitrul i-a arătat cartonașul roșu după intervenția VAR.

Liverpool a pierdut la ultima fază contra lui Tottenham

În minutul 34, Liverpool a avut un gol anulat pentru ofsaid. Luis Diaz a primit de la Mohamed Salah și a marcat cu un șut în diagonală, însă de la margine s-a ridicat fanionul. Decizia a fost confirmată din camera VAR, însă pe reluări nu au fost trasate și liniile care să confirme acest lucru.

La doar două minute distanță, Heung-Min Son a deschis scorul pentru Tottenham din pasa lui Richarlison, însă Liverpool a egalat chiar înainte de pauză prin Cody Gakpo, care s-a accidentat chiar la faza golului și a fost înlocuit la pauză cu Diogo Jota.

Jota a rămas pe teren până în minutul 69. Portughezul a văzut două cartonașe galbene în descurs de un minut și a fost eliminat, iar Liverpool a rămas în 8 jucători de câmp.

Liverpool a rezistat eroic până spre final, însă Joel Matip i-a îngropat pe "cormorani" la ultima fază, în minutul 90+6. Pedro Porro a centrat din flancul drept, iar stoperul camerunez a respins greșit, direct în propria poartă, fără vreo șansă pentru Alisson.

S-a terminat 2-1 pentru Tottenham, iar Liverpool ratează șansa de a urca pe primul loc. Echipa lui Jurgen Klopp coboară pe 4, cu 16 puncte, în timp ce londonezii urcă pe 2, cu 17 puncte, la o lungime în spatele liderului Manchester City.