Batai de cap pentru Ferguson, sperante pentru Schalke! Manchester United si-a pierdut golgheterul!

Alex Ferguson Dimitar Berbatov Manchester United Anglia
Data publicarii: Luni 25 Aprilie 2011, 15:46
Data actualizarii: Luni 25 Aprilie 2011, 16:05

Manchester United va merge pe stadionul pe care Anglia a suferit cea mai grea infrangere din ultimii 20 de ani!
Schalke - Manchester United, mansa tur din Semifinalele Ligii Campionilor, e LIVE TEXT pe www.sport.ro si m.sport.ro, marti la 21.45!

Atacantul lui Man United, Dimitar Berbatov, a ratat victoria "diavolilor" cu 1-0 cu probleme la inghinali si continua sa fie chinuit de o accidentare. Bulgarul nu va juca din cauza acestei probleme nici in meciul lui United din Germania cu Schalke, in meciul tur din semifinalele Ligii Campionilor.

Internationalul bulgar ar fi fost probabil doar rezerva pentru acest meci, Alex Ferguson folosindu-i in atac in ultimele saptamani pe Wayne Rooney si 'Chicharito' Hernandez, singura solutie pentru inlocuirea lor fiind Michael Owen.

Pentru Manchester United, intoarcerea pe stadionul din Gelsenkirchen nu le trezeste amintiri placute. Aici Anglia a suferit cea mai dureroasa infrangere din ultimii 20 de ani, cea cu Portugalia de la CM 2006, cand au fost invinsi la penalty-uri cu 3-1, dupa 120 de minute scorul fiind 0-0.

De asemenea, United nu are nici o istorie foarte buna cu echipele din Germania. De 3 ori au fost eliminati de echipe din Germania in dubla mansa - cu Dortmund in 1996-1997, tot in semifinalele dupa un dublu 0-1; cu Bayer Leverkusen in 2002, dupa 2-2 in Anglia si 1-1 in Germania, tot in semifinale; cu Bayern Munchen anul trecut in sferturile Ligii dupa ce au castigat cu 3-2 acasa, fiind insa eliminati dupa ce pierdusera in Germania cu 2-1.

De cand a preluat-o pe United, Alex Ferguson a disputat 6 semifinale de Liga Campionilor. Dubla cu Schalke va inclina balanta intr-o parte pentru ca scotianul are 3 calificari si 3 eliminari pana acum.