Arsenal se împiedică din nou, Manchester City se poate apropia la un punct. Cum arată clasamentul în Premier League

Arsenal Manchester City Premier League West Ham Anglia
Data publicarii: Duminica 16 Aprilie 2023, 17:56
Data actualizarii: Duminica 16 Aprilie 2023, 18:10

Arsenal a jucat cu West Ham, în deplasare, în etapa 31 din Premier League.

Formația antrenată de Mikel Arteta a încheiat la egalitate, scor 2-2, într-un meci în care Saka a ratat o lovitură de pedeapsă.

Scorul a fost deschis de Gabriel Jesus (minutul 7), iar Arsenal și-a majorat avantajul după reușita lui Odegaard (minutul 10).

West Ham a redus din diferență în minutul 33, după ce Benrahma a transformat un penalty. La trei minute după ratarea lui Saka, gazdele au stabilit scorul final după reușita lui Bowen.

Manchester City se poate apropia la un punct de Arsenal

În urma acestui rezultat, Arsenal rămâne lider în Premier League, cu 74 puncte, la patru puncte în fața lui Manchester City care are un meci mai puțin disputat.

Campioana en-titre mai are de jucat o restanță cu West Ham, în timp ce meciul direct din 26 aprilie, dintre Arsenal și Manchester City ar putea fi decisiv în lupta pentru titlu.