FOTO ȘI VIDEO A început Campionatul Mondial al Cluburilor! Istvan Kovacs, rezervă și aici + când intră în scenă ”greii” Real Madrid și Flamengo

Al Ahly Cairo Auckland City FC Campionatul mondial al cluburilor Istvan Kovacs Real Madrid Fotbal extern
Data publicarii: Joi 02 Februarie 2023, 13:27
Data actualizarii: Joi 02 Februarie 2023, 13:34

În primul meci al competiției s-au întâlnit Al Ahly Cairo, campioana Africii, și Auckland City FC, campioana Oceaniei.

Echipa egipteană Al Ahly Cairo s-a calificat în turul secund al Cupei Mondiale a Cluburilor de fotbal, competiţie găzduită de Maroc, după ce a învins formaţia neozeelandeză Auckland City FC cu scorul de 3-0 (1-0), miercuri seara, la Tanger (VIDEO aici).

Vicecampioana Africii (campioana en-titre este gazda Wydad Casablanca) s-a impus prin golurile marcate de Hussein El Shahat (45+2), Mohamed Sherif (56) şi Percy Tau (86) în meciul în care românul Istvan Kovacs a fost arbitru de rezervă.

Campioana zonei Oceania a încheiat meciul în zece oameni, după eliminarea lui Adam Mitchell (90+7).

În turul secund, Al Ahly va înfrunta campioana CONCACAF, echipa americană Seattle Sounders, în data de 4 februarie, învingătoarea din acest duel urmând să joace în semifinale cu Real Madrid. Egiptenii au câştigat medaliile de bronz la precedentele două ediţii ale competiţiei, notează Agerpres.