Novak Djokovici a castigat marele trofeu de la Wimbledon, dupa o finala fascinanta impotriva lui Federer: 7-6, 6-7, 6-4, 6-3

Wimbledon florin mergea Horia Tecau Tenis
Live Blog

Wimbledon

Data publicarii: Sambata 11 Iulie 2015, 18:05
Data actualizarii: Duminica 12 Iulie 2015, 19:55

Novak Djokovici l-a egalat pe Roger Federer in meciurile directe, este 20-20 in acest moment.

19:53 12 Jul
19:30 12 Jul

Novak Djokovici a castigat finala, scor 7-6, 6-7, 6-4, 6-3. Este al treilea trofeu castigat de Djokovici pe iarba londoneza si al 9-lea trofeu de Grand Slam din cariera.

18:55 12 Jul

Djokovici se impune cu 6-4 si conduce cu 2-1 la seturi.

18:53 12 Jul

5-3 / Cata presiune pentru Federer! Djokovici are doua game-uri in fata, elvetianul serveste ca sa ramana in set.

18:42 12 Jul

Meciul s-a reluat dupa 15 minute de intrerupere din cauza ploii.

18:23 12 Jul

Setul trei, 3-2 / Djokovici isi pastreaza avantajul de un break. Meciul a fost intrerupt din cauza ploii.

Fascinanta organizarea de la Wimbledon, terenul a fost acoperit cu o prelata in mai putin de 10 secunde dupa ce zeci de oameni s-au mobilizat instantaneu.

18:16 12 Jul

Setul trei, 2-1 / Djokovici reuseste breakul si se poate desprinde in setul trei

18:12 12 Jul

Setul trei, 1-1 / Game foarte important pentru Djokovici, sarbul a revenit de la 0-30 si a evitat ruperea echilibrului chiar din debutul setului.

18:10 12 Jul

Setul trei, 0-1 / Federer isi castiga greu serviciul, dupa ce salveaza doua mingi de break.

18:04 12 Jul

1-1 la seturi! Federer a castigat cu 12-10 in tie-break, dupa ce a salvat trei mingi de set.

17:53 12 Jul

Djokovici a condus cu 6-3 in tie-break, Federer a salvat trei mingi de set.

17:46 12 Jul

6-6 / Niciun break in al doilea set, care se va decide tot in "prelungiri". Federer a avut trei sanse de break la 2-2 si 5-5.

17:42 12 Jul

6-5 / Sarbul castiga cel mai disputat game de pana acum, dupa ce salveaza inca o minge de break. Presiunea e acum pe Federer, care va servi pentru tie-break.

17:33 12 Jul

Djokovici il aplauda pe Federer pentru mingea cu care castiga game-ul de 5-5. Set foarte echilibrat, tenis exceptional pe arena centrala de la Wimbledon

17:24 12 Jul

Echilibrul se pastreaza si in setul secund - este 4-4, ambii jucatori si-au castigat serviciile.

17:16 12 Jul

Setul doi, 3-2 / Parca am revazut game-ul din primul set, de la scorul de 6-5 pentru Federer. Djokovici si-a castigat cu greu propriul serviciu, dupa ce a salvat doua mingi de break.

17:10 12 Jul
16:57 12 Jul

Novak Djokovici castiga in tie-break primul set (7-1). Federer a irosit doua mingi de set la scorul de 6-5, pe serviciul lui Djokovici, si a incheiat tie-breakul cu o dubla greseala.

16:49 12 Jul

6-6 / Djokovici incheie cu un as cel mai disputat game de pana acum. Primul set se decide in tie-break.

16:48 12 Jul

5-6 / Djokovici salveaza a doua minge de set cu un as aplaudat de toata arena.

16:47 12 Jul

Roger Federer a avut prima minge de set la scorul de 5-6, pe serviciul sarbului.

16:31 12 Jul

5-6 / Replica fantastica a sarbului, care reuseste re-breakul si echilibreaza situatia din primul set

16:27 12 Jul

2-4 / Federer reuseste primul break al jocului, la zero.

16:16 12 Jul

A inceput finala asteptata de toata lumea: Novak Djokovici vs. Roger Federer.

In cele 39 de meciuri directe, Federer conduce cu 20-19. Pe iarba, scorul este egal, 1-1.

20:13 11 Jul

Horia Tecau a cucerit trofeul de la Wimbledon, dupa victoria in trei seturi in finala de dublu, scor 7-6, 6-4, 6-4.

Este primul trofeu cucerit de Horia Tecau la Wimbledon, dupa patru finale pierdute si primul pentru un roman la dublu, dupa ce Ilie Nastase reusea asta in 1973.

250.000 de euro este bonusul care ii va reveni romanului pentru aceasta performanta fantastica.

19:39 11 Jul

Perechea Tecau/Rojer a castigat si setul al doilea, scor 6-4.

19:22 11 Jul

Tecau si Rojer reusesc breakul si se desprind la 3-1 in setul secund.

19:07 11 Jul

Tecau si Rojer castiga primul set din finala de la Wimbledon cu 7-6!

18:53 11 Jul

Finala echilibrata pentru Tecau la Wimbledon. Este 5-5 in Tecau/Rojer - Murray/Peers in primul set

18:22 11 Jul

A inceput finala lui Tecau de la Wimbledon, la dublu! Startul este echilibrat, 1-1!

17:37 11 Jul
Serena Williams, campioana la Wimbledon

Serena a cucerit trofeul de la Wimbledon, dupa ce a reusit sa o invinga in finala pe Muguruza cu 6-4, 6-4. Pentru Serena este al 6-lea trofeu cucerit la Wimbledon.

17:03 11 Jul

Serena Williams castiga primul set cu 6-4.

16:53 11 Jul

5-4 pentru Serena Williams, care intoarce meciul in favoarea sa

16:20 11 Jul

Muguruza face break in startul meciului si o conduce pe Serena cu 1-0 in finala de la Wimbledon.

16:10 11 Jul

Incepe finala la fete de la Wimbledon, Serena Williams - Muguruza. Cele doua jucatoare se afla in acest moment pe teren, la incalzire

19:28 10 Jul
Djokovic - Federer, finala de la Wimbledon

Tenismanul sarb Novak Djokovic, nr. 1 mondial si detinatorul titlului, s-a calificat in cea de-a patra sa finala la Wimbledon, al 3-lea turneu de Mare slem al anului, invingandu-l vineri pe francezul Richard Gasquet (N.20) in trei seturi: 7-6 (7/2), 6-4, 6-4.

Roger Federer s-a calificat pentru a 10-a oara in cariera in finala de la Wimbledon, dupa ce l-a invins pe Murray in trei seturi, cu 7-5, 7-5, 6-4.

17:13 09 Jul

FINAL! IN cele din urma, Tecau face break-ul la 11-12 si merge in finala!

16:37 09 Jul

FINAL INCENDIAR intre romanii de la Wimbledon! Tecau/Rojer conduce cu 7-6 in setul decisiv!

16:31 09 Jul

Tecau/Rojer au ratat doua mingi de meci! Final strans intre romanii de la Wimbledon!

15:55 09 Jul

SET MERGEA/Bopanna! Meciul ajunge in setul decisiv!

15:27 09 Jul

Mergea si Bopanna incep in forta setul al patrulea, cu un break! E 2-0 dupa asaltul de inceput!

15:17 09 Jul

SET TECAU/ROJER! Revenire spectaculoasa pentru fostul finalist, care conduce cu 2-1 acum la seturi!

14:45 09 Jul

SET TECAU / ROJER! 6-2!

14:34 09 Jul

BREAK Tecau! Sansa excelenta pentru revenirea in meci!

14:30 09 Jul

Perechea Mergea/Bopann se tine bine si in setul al doilea. Tecau si Rojer au slabit ritmul dupa inceputul bun de meci.

14:17 09 Jul

SET MERGEA/BOPANNA! Cei doi au reusit break-ul pe serva lui Rojer si si-au adjudecat primul set!

14:09 09 Jul

Meci echilibrat, dupa un inceput ce parea mai bun pentru perechea Tecau/Rojer.

13:57 09 Jul

BREAK Mergea! E 2-2, cu cate un break pentru fiecare pereche!

13:48 09 Jul

BREAK Tecau! 1-0 pentru perechea Tecau/Rojer, care serveste pentru 2-0 in aceste momente.

ACUM LIVE: Mergea/Bopanna - Tecau/Rojer

13:42 09 Jul

Semifinala dintre Mergea si Tecau incepe in cateva momente!

10:51 09 Jul

Cuplul romano-indian Florin Mergea/Rohan Bopanna s-a calificat, marti seara, in semifinalele probei masculine de dublu din cadrul turneului de tenis pe iarba de la Wimbledon, al treilea de Mare slem al anului, dupa ce a invins liderii mondiali, fratii americani Bob si Mike Bryan, cu 5-7, 6-4, 7-6 (9), 7-6 (5).

Victoria perechii Mergea/Bopanna, cap de serie numarul 9 la Wimbledon, inseamna ca Romania va avea in mod cert un reprezentant in finala masculina de dublu, avand in vedere ca in semifinale cei doi vor juca impotriva cuplului romano-olandez Horia Tecau/Jean-Julien Rojer, cap de serie numarul patru.

Mergea si Bopanna s-au impus in fata fratilor Bryan dupa doua ore si 34 de minute de joc, aceasta fiind a treia victorie in acest an pentru Mergea in fata americanilor, primele doua reusindu-le cu britanicul Dominic Inglot ca partener, in optimi la Australian Open si in sferturi la Dubai.

Mergea a pierdut in fata perechii Tecau/Rojer de patru ori anul acesta: in sferturi la Australian Open (alaturi de Inglot), in primul tur la Miami (partener Inglot), in optimi la Roma si la Roland Garros (ambele cu Bopanna ca partener).

Contra americanilor, Mergea si Bopanna au reusit 17 asi (dar si 9 duble greseli), ultimul fiind punctul castigator, adus de Mergea, cu al doilea serviciu. Gemenii americani au realizat 9 asi (si 4 duble greseli). Fratii Bryan au avut 12 winners, iar Mergea si Bopanna 31, cuplul romano-indian facand 9 erori nefortate, spre deosebire de 4 ale adversarilor.

Florin Mergea si-a egalat cea mai buna performanta a sa la un Mare Slem, dupa semifinala jucata anul trecut alaturi de croatul Marin Draganja la Roland Garros. Bopanna a mai jucat o semifinala la Wimbledon, in 2013.

Mergea si Bopanna au 11 victorii in ultimele 12 partide, toate jucate pe iarba, castigand titlul la Stuttgart, jucand finala la Halle (pierduta) si ajungand in semifinale la Londra.

In sferturi, perechea romano-olandeza Horia Tecau/Jean-Julien Rojer a dispus cu 6-4, 6-3, 7-6 (2) cu cuplul Marcin Matkowski (Polonia)/Nenad Zimonjic (Serbia), cap de serie numarul 7.

Daca Rojer se afla la prima semifinala la All England Club, pentru Horia este a patra, dupa ce a jucat de trei ori finala, alaturi de Robert Lindstedt (2010, 2011, 2012). Totodata, pentru ei este a treia semifinala din acest an la turneele de Mare slem, dupa ce s-au oprit in penultimul act atat la Australian Open, cat si la Roland Garros.

Prin calificarea in semifinale, perechile Mergea/Bopanna si Tecau/Rojer si-au asigurat cecuri de cate 85.000 lire sterline si cate 720 de puncte ATP fiecare.

Cealalta semifinala va opune cuplurile Jamie Murray (Marea Britanie)/John Peers (Australia), cap de serie numarul 13, si Jonathan Erlich (Israel)/Philipp Petzschner (Germania).

Next: 2. Vezi urmatoarea pagina »