Data publicarii: Marti 15 Septembrie 2009, 22:59
Data actualizarii: Miercuri 16 Septembrie 2009, 11:01

AICI MECIURILE DIN LIGA - INTRA PENTRU MARCATORI, STATISTICI, CLASAMENTE!

Marseille 1-2 AC Milan - FOTO AICI
Chelsea 1-0 FC Porto - FOTO AICI
Wolfsburg 3-1 TSKA Moscova - FOTO AICI

PENTRU REZUMATE VIDEO CLICK AICI

Seara nebuna in Liga Campionilor, cu Real Madrid si AC Milan in prim plan! Desi timp de 27 de minute nu se marcase niciun gol in cele 8 meciuri din Liga, Ronaldo si Inzaghi au lovit primii.

Grupa A: 1. Bayern 3p, 2. Bordeaux 1p, 3. Juventus 1p, 4. Maccabi Haifa 0p

Grupa A, etapa a II-a, 30 septembrie: Bayern - Juventus, Bordeaux - Maccabi Haifa

JUVENTUS, DECIMATA: Juventus 1-1 Bordeaux
1-0 min 63: Iaquinta
1-1 min 68: Plasil

Echipele de start:
JUVENTUS: Buffon, Caceres, Melo, Cannavaro, Grosso, Machisio, Iaquinta, Amauri, Giovinco, Tiago, Legrotaglie.
BORDEAUX: Carrasso, Cianu, Diarra, Fernando, Gourcouff, Wendel, Plasil, Chalme, Planus, Tremoulinas, Chamakh.

Fara 6 jucatori care ar putea intra in orice secunda in primul 11 la Juve, italienii nu au reusit sa o conduca pe Bordeaux decat 5 minute.

Fara Diego, Del Piero, Grygera, Sissoko si Salihamidžić, accidentati si Chiellini suspendat, Iaquinta a deschis scorul pentru Juve in minutul 63 al meciului, dupa o prima repriza fara prea multe ocazii.

Echipa lui Laurent Blanc, Bordeaux, a reusit egalarea in minutul 68 prin Plasil. Bordeaux nu a mai reusit pana acum o victorie in Italia, are doar 3 egaluri si 5 infrangeri incluzand acest meci.

- Juventus a jucat fara Diego, Del Piero, Grygera, Sissoko si Salihamidžić, accidentati. Chiellini este suspendat.
- Italienii vineau dupa 2-0 in fata lui Lazio pe Olimpico din Roma.
- Bordeaux venea dupa o victorie chinuita cu Grenoble 1-0, gol Gouffran.
- Antrenorul lui Bordeaux, Laurent Blanc, a jucat alaturi de Trezeguet in nationala Frantei la campionatul mondial din 1998.
- Cele doua echipe s-au mai intalnit in sezonul 1984-1985, in semifinalele Cupei Cupelor. Juventus a castigat 3-2 in dubla mansa.
- Bordeaux nu a mai castigat pana acum in Italia. Are 3 egaluri si 5 infrangeri, cu acest meci.

MULLER, 2 GOLURI IN 2 MINUTE: Maccabi Haifa 0-3 Bayern Munchen
0-1 min 64: Van Buyten
0-2 min 86: Muller
0-3 min 88: Muller

MACCABI:
Davitovitch, Teixeira, Boccoli, Dvashvili, Golasa, Ghadir, Masiela, Katan, Keinan, Kayal, Meshumar
BAYERN:
Butt, Van Buyten, Ribery, Robber, Olic, Lahm, Pranjic, Muller, Badstuber, Schweinsteiger, Tymoshchuk

Fosta adversara a Stelei de anul trecut din Liga, Bayern Munchen, a avut nevoie de 63 de minute pentru a-si tura motoarele in fata lui Maccabi Haifa.

Dupa mai bine de ora de joc, Bayern a deschis scorul in fata lui Maccabi prin Van Buyten. Scorul s-a mentinut 1-0 pentru nemti pana in minutul 86, cand pustiul de 20 de ani adus acum un an de la echipa a doua Thomas Muller a reusit sa marcheze pentru 2-0. Tot el, 2 minute mai tarziu, a inscris pentru 3-0, scor final

- Maccabi Haifa nu a putut conta conta pe Tiago Dutra, accidentat si Jhon Culma Jairo, suspendat.
- Bayern i-a pierdut pentru acest meci pe Luca Toni, Martin Demichelis, Mark van Bommel si Andreas Gorlitz, accidentati.
- Haifa venea dupa un 3-1 in fata lui Hapoel Ramat-Gan
- Bayern a zdrobit-o etapa trecuta din Germania pe Borussia Dortmund cu 5-1.
- E a doua participare a lui Maccabi Haifa in Liga Campionilor.

Grupa B: 1. Wolfsburg 3p, 2. Manchester U. 3p, 3. Besiktas 0p, 4. TSKA Moscova 0p

Grupa B, etapa a II-a, 30 septembrie: TSKA Moscova - Besiktas, Manchester - Wolfsburg

GRAFI-TRE: Wolfsburg 3-1 TSKA Moscova - FOTO AICI
1-0 min 36: Grafite
2-0 min 41: Grafite pen.
2-1 min 77: Dzagoev
3-1 min 87: Grafite

WOLFSBURG:
Benaglio, Schafer, Josue, Dzeko, Misimovic, Martins, Madlung, Riether, Grafite, Gentner, Barzagli
TSKA MOSCOVA:
Akinfeev, Semberas, Ignashevich, Berezutski, Dzagoev, Krasiv, Guilherme, Aldonin, V. Berezutski, Rahimic, Schennikov

Starul brazilian al lui Wolfsburg, cel mai in forma atacant din Germania in sezonul trecut, Grafite, a facut ce-a vrut cu rusii de la TSKA Moscova.

Rusii, cu care ne batem la coeficientii UEFA, s-au trezit condusi din minutul 36, cand Grafite a deschis scorul. Tot el, 5 minute mai tarziu, a reusit dubla, din penalty, iar Wolfsburg intra la pauza cu 2-0.

In repriza a doua, rusii au reusit sa marcheze in minutul 77 prin Dzagoev, insa 10 minute mai tarziu, Grafite a reusit primul hat-trick din acest sezon de Liga si este in acest moment lider in clasamentul golgeterilor, peste Ronaldo, Inzaghi si Muller de la Bayern, fiecare cu 2 goluri.

- Wolfsburg venea dupa o infrangere in Germania cu Leverkusen, 2-3
- Rusii au invins cu 3-0 in campionat cu Krylya Sovetov Samara, in ultima etapa.
- De la TSKA a lipsit Mark Gonzalez, accidentat.
- Wolfsburg nu a putut conta pe Alexander Esswein, accidentat.
- In ultima deplasare din Germania, TSKA pierduse cu Hamburg.

UNITED, SALVATA DE SCHOLES: Besiktas 0-1 Manchester United - FOTO AICI
0-1 min 77: Scholes

BESIKTAS: Hakan Arikan, Ibrahim Kas, Sivok, Mert Noben, Rodrigo Tabata, Ekrem Dag, Ibrahim Uzulmez, Serdar Ozkan, Holosko, Ferrari, Ernst
MANCHESTER: Foster, Neville, Evra, Anderson, Rooney, Vidic, Carrick, Nani, Scholes, Evans, Valencia

Fara Van der Sar, Obertan, Hargreaves si Rafael, Manchesterul lui Ferguson a suferit in Turcia, acolo unde Besiktas a fost la un pas de prima mare lovitura din Liga in acest nou sezon.

Manchester a castigat chinuit, salvata de veteranul de 34 de ani, Paul Scholes, omul care de 15 ani imbraca tricoul lui Manchester. Scholes a reusit sa marcheze unicul gol al meciului in minutul 77.

"In Turcia este o atmosfera unica in Europa. Daca turcii marcau, ar fi fost o seara grea pentru noi. Un meci european in deplasare este mereu greu, mai ales in Turcia", a spus capitanul lui Manchester United, Gary Neville.

Managerul Alex Ferguson a afirmat, la randul sau, ca "atmosfera fantastica" constituie un "test pentru concentrare si nervi".

- Besiktas nu i-a avut in acest meci pe Ibrahim Toraman si Rustu Recber, accidentati.
- Van der Sar, Obertan, Hargreaves, Rafaelau lipsit de la United.
- Besiktas venea dupa 0-3 cu Galata, Manchester dupa 3-1 in fata lui Tottenham.
- La ultima intalnire cu o echipa din Anglia, turcii de la Besiktas au pierdut cu 8-0 in fata lui Liverpool, cea mai mare infrangere din istoria Ligii.

Grupa C: 1. Real Madrid 3p, 2. AC Milan 3p, 3. Marseille 0p, FC Zurich 0p.

2-5 min 90: Guti

ZURICH: Leoni, Margairaz, Aegerter, Vonlanthen, Okonkwo, Alphonse, Stahel, Koch, Rochat, Hassli, Tihinen
REAL:
Casillas, Arbeloa, Pepe, Raul, Kaka, Cristiano Ronaldo, Diarra, Drenthe, Albiol, Higuain, Xabi Alonso.

Galaxia din Madrid se pregateste de marea finala a Ligii de pe Santiago Bernabeu, iar Cristiano Ronaldo a stralucit in primul meci in culorile Realului. Super starul adus de la Manchester a deschis scorul in minutul 27 al meciului cu Zurich.

7 minute mai tarziu, Raul a reusit sa duca scorul la 2-0, pentru ca Higuain sa inscrie in ultima faza a primei reprize pentru 3-0.

Desi meciul parea jucat, elvetienii s-au trezit in a doua repriza si au lovit de doua ori in 2 minute, prin Margariraz din penalty si Aegerter.

Cu 2 minute inainte de finalul meciului, Cristiano Ronaldo a marcat pentru 4-2, iar Guti l-a urmat in minutul 90, inscriind pentru 5-2, scorul final.

- Daniel Stucki, Heinz Barmettler, Yassine Chikhaoiu, Marco Schonbachler au lipsit de la Zurich, accidentati.
- Real Madrid nu l-a avut pe Sergio Ramos pentru acest meci.
- Real Madrid a invins in doua deplasari anul trecut in Liga, cu BATE si Zenit.

INZAGHI, DE NEOPRIT
: Olympique Marseille 1-2 AC Milan - FOTO AICI
0-1 min 27: Inzaghi
1-1 min 49: Heinze
1-2 min 75: Inzaghi

MARSEILLE: Mandanda, Taiwo, Cisse, Chyrou, Lucho, Bandao, Niang, Kabore, Mbia, Heinze, Diawara
MILAN:
Storari, Pato, Inzaghi, Seedorf, Nesta, Zambrotta, Flamini, Pirlo, Ambrosini, Thiago Silva, Oddo

La 36 de ani, Inzaghi e inca neobosit si a castigat de unul singur meciul infernal de la Marseille. Milan nu l-a avut pe Ronaldinho in aceasta partida, dar nici pe Abbiati, Davide Di Gennaro, Gattuso si Borriello.

Italienii au deschis scorul in minutul 27, prin Inzaghi, acesta reusind sa marcheze in acelasi moment cu Cristiano Ronaldo, aflat in Elvetia pentru meciul cu FC Zurich.

Francezii au revenit dupa pauza, egaland prin Heinze, in minutul 49 al meciului, insa nu au rezistat decat pana in minutul 75, cand Inzaghi a dus scorul la 2-1, rezultat final.

"Pippo Inzaghi este extraordinar, al doilea gol este incredibil, nu am altceva de spus. Seedorf a facut un meci minunat. Noi, milanezii, cand auzim muzica Ligii Campionilor ne transformam. Ar trebui un psihiatru pentru a explica acest lucru. Avem o mare satisfactie, am invins Olympique Marseille. Si in plus nocturna a functionat. Seara a fost minunata", a declarat administratorul delegat al lui Milan, Adriano Galliani.

Oficialul milanez a mai spus ca a fost sunat de Florentino Perez, presedintele clubului Real Madrid, care i-a transmis ca ambele echipe vor trece in optimi. "Sa speram ca va avea drepate", a afirmat Perez.

- Marseille nu i-a avut pe Bocaly si Bakari Kone pentru acest meci.
- De la Milan au lipsit Abbiati, Davide Di Gennaro, Gattuso, Borriello.
- Marseille venea dupa 2-1 cu Le Mans.
- Milan a facut doar 0-0 cu Livorno in ultima etapa din Italia.
- Flamini este nascut in Marseille si a jucat 14 meciuri pentru Olympique. Ronaldinho si Flavio Roma au mai jucat in Franta, la PSG si AS Monaco.

Grupa D: 1. Chelsea 3p, 2. APOEL Nicosia 1p, 3. Atletico Madrid 1p, 4. FC Porto 0p

Grupa D, etapa a II-a, 30 septembrie: APOEL - Chelsea, Porto - Atletico Madrid

ANELKA, LETAL: Chelsea Londra 1-0 FC Porto - FOTO AICI
1-0 min 48: Anelka

CHELSEA:
Cech, Ivanovic, A. Cole, Essien, Carvalho, Lampard, Ballack, Malouda, Kalou, Terry, Anelka
PORTO:
Helton, Bruno Alves, Raul Meireles, Guarin, Rodriguez, Mariano Gonzalez, Hulk, Fucile, Rolando, Alvaro Pereira, Fernando

Omul care ne-a chinuit la Paris cu Franta, Anelka, a reusit sa aduca 3 puncte mari pentru Chelsea la debutul in acest nou sezon de Grupele Ligii.

Francezul a marcat unicul gol al lui Chelsea, in minutul 48, cu un sut din unghi din interiorul careului. De la Porto, Fernando a fost eliminat in ultimul minut de joc, dupa ce a primit 2 cartonase galbene.

La Porto, Sapunaru a fost rezerva, iar fostul jucator al CFR-ului, Alvaro Pereira, a jucat titular.

Chelsea isi continua invincibilitatea de acasa din Liga; nu a mai pierdut din 2006, cand Barcelona invingea cu 2-1.

- Chelsea nu i-a avut pentru acest meci pe Joe Cole, Paulo Ferreira, Zhirkov, Alex, Deco, accidentati. Suspendati au fost Bosingwa si Drogba.
- Chelsea venea dupa o victorie la limita cu Stoke, scor 2-1.
- Porto venea dupa un 4-1 cu Leixoes.
- Chelsea nu a mai pierdut acasa de 18 meciuri, din 2006 cu Barcelona, scor 2-1.

DISPERARE LA MADRID: Atletico Madrid 0-0 APOEL Nicosia

Echipele de start
AT. MADRID:
Asenjo, Forlan, Jurado, Aguero, Paulo Assuncao, Ujfalusi, Alvaro Dominguez, Simao, Perea, Pablo Ibanez, Cleber Santana
APOEL:
Chiotis, Paulo Jorge, Poursaitides, Charalambides, Kosowski, Zewlakow, Helio Pinto, Kontis, Nuno Morais, Haxhi, Michail

Atletico Madrid nu a reusit sa-si egaleze rivala din capitala Spaniei, Real, care a invins la Zurich cu 5-2.

Cu Forlan si Aguero in teren, Atletico a facut doar un 0-0 cu APOEL Nicosia si tremura acum chiar si pentru locul 3 din Grupa D a Ligii.

- Raul Garcia, Mariano Pernia si Ignacio Camacho au lipsit de la Atletico Madrid fiind accidentati.
- Maxi Rodriguez de la Atletico a fost suspendat.
- De la APOEL au lipsit Nenad Mirosavljevic, accidentat si Nektarios Alexandrou, suspendat.
- Atletico venea dupa 1-1 cu Racing Santander in campionat, APOEL dupa 0-0 cu Paphos.