Seară de vis pentru echipele românești de volei! Victorii pe linie în Europa

Volei Craiova volei Dinamo volei Steaua volei Volei SCM Craiova volei
Data publicarii: Miercuri 09 Noiembrie 2022, 22:36
Data actualizarii: Miercuri 09 Noiembrie 2022, 22:49

SCM U Craiova, CSM Arcada Galați, CS Dinamo București și CSA Steaua București au câștigat partidele tur din 16-imile de finală ale CEV Cup si CEV Challenge Cup.

Echipa de volei masculin SCM U Craiova a făcut spectacol la debutul în noul sezon al CEV Cup și s-a impus în fața puternicei formații turce Fenerbahçe HDI Sigorta.

Oltenii au câștigat cu scorul de 3-1(18-25, 27-25, 25-22, 25-23) în manșa tur a 16-imilor de finală în cea de a doua competiție ca importanță din voleiul masculin european.

„A fost un meci extraordinar, o dăruire totală din partea băieților mei! Este adevărat, în primul set, cred că și miza sau debutul in cupele europene și-a spus cuvântul, baietii au jucat puțin cu trac, dar din setul II zic eu că s-au dezlănțuit și au jucat din ce în ce mai bine. Trebuie să menționez că am făcut o victorie mare, împotriva unei echipe mari. Tot meritul este al jucătorilor care au avut spirit în teren și o dorinta de a câștigat fantastica” a spus Dănuț Pascu, antrenorul echipei SCM U Craiova, la finalul partidei.

În cele 117 minute de joc și în fața a peste 1500 de spectatori, în top 3 marcatori au fost trei jucători de la echipa olteană: Vinicius Alessandro - 16 puncte, Filip KOVAČEVIĆ - 15 puncte și căpitanul alb-albaștrilor, Laurențiu Lică, cu 14 puncte.

Partida retur se va disputa în data de 16 noiembrie în Sala Burhan Felek Voleybal Salonu, din Istanbul.

Arcada Galați a trecut în patru seturi de Burgas

SCM Arcada Galați a trecut la capătul a patru seturi de formația bulgara Neftochimik Burgas, în 16-imile de finală ale Cupei CEV.

Scorul pe seturi a fost: 3-1(25-16,24-26,25-17,25-21).

Meciul retur va avea loc o săptămână mai târziu, în data de 16.11.2022 la Burgas, în Bulgaria.

Dinamo, întoarcere spectaculoasă de scor

CS Dinamo București a întâlnit, tot în manșa tur a 16-imilor de finală ale CEV Cup,  formația SVG Luneburg, din Germania. După ce au fost conduși la seturi cu 2-0, alb-roșii au întors soarta partidei și s-au impus la finalul a cinci seturi.

Scor final SVG Luneburg  - CS Dinamo București 2-3(25-22,25-23,19-25,21-25,9-15)

Partida retur va avea loc pe 16 noiembrie, la București, în Sala Dinamo, de la ora 19:00.

Steaua, victorie muncită cu Tiikerit Kokkola

Tot astăzi, dar in CEV Challenge Cup, Steaua București a trecut în manșa tur a 16-imilor  de finală de finlandezii de la Tiikerit Kokkola cu scorul de 3-2(25-20, 16-25, 25-18, 23-25, 15-9).

Returul va avea loc miercurea viitoare, pe 16 noiembrie 2022, în Sala Mihai Viteazul din București, de la ora 18:00.