Cupa României la volei Rapid volei Rapid volei feminin Sporturi

Rapid a obținut calificarea în sferturile de finală ale Cupei României la volei feminin

Bucureşti, 27 oct /Agerpres/ - CS Rapid Bucureşti s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la volei feminin, joi, după ce a dispus de CS "U" NTT Data Cluj cu scorul de 3-0 (25-11, 25-15, 25-14), în manşa secundă a primului tur.

Data publicarii: Joi 27 Octombrie 2022, 20:02
Data actualizarii: Joi 27 Octombrie 2022, 20:10

Ioana Baciu şi Ailama Cese Montalvo au fost cele mai bune de la Rapid, cu 15 puncte fiecare, în timp ce Jennifer Cross a adăugat 11 puncte. De la ''U'' s-a remarcat Olga Kaciur (10 puncte).

Rapid s-a impus şi în prima manşă, miercuri, tot cu 3-0. Ambele partide s-au jucat la Cluj-Napoca.

Dinamo și Știința Bacău au obținut și ele victorii

Miercuri, în celelalte două partide disputate din primul tur, Dinamo Bucureşti a învins SCM Craiova, cu 3-1, iar partida dintre Ştiinţa Bacău şi FC Argeş a fost omologată cu 3-0 pentru gazde, după ce echipa oaspete s-a retras de pe teren în primul set, la scorul 4-4, antrenorul Bogdan Paul invocând faptul că suprafaţa de joc era alunecoasă. Manşa retur este programată în luna decembrie.

Deţinătoarea trofeului este campioana Volei Alba Blaj.